Výběr správné velikosti CFM pro odsávací ventilátor do koupelny

Odsávací ventilátory koupelny nebo větrací ventilátory jsou vyžadovány NEC (National Electrical Code) a místními stavebními předpisy pro každou koupelnu, která nemá okno, které lze otevřít pro zajištění větrání, a v některých jurisdikcích jsou vyžadovány, i když okna jsou přítomna. Odvzdušňovací ventilátor dělá dvě důležité věci: Odstraňuje horký a vlhký vzduch a může odstranit zápach. Horký vlhký vzduch vede k růstu plísní a zápachy k obecné nepříjemnosti.

Instalace slabého, poddimenzovaného ventilátoru však téměř nestojí za námahu, i když ventilátor splňuje minimální požadavky. Je důležité pochopit, jak jsou ventilační ventilátory dimenzovány a jak získat ventilace se správnou kapacitou pro váš prostor.

Standardní velikost ventilátoru

Ventilátory do koupelny jsou dimenzovány na množství vzduchu, které se mohou pohybovat, měřeno v krychlových stopách za minutu nebo CFM . Standardní velikost ventilátoru se vztahuje na koupelny, které jsou menší než 100 čtverečních stop. Obecně platí, že potřebujete alespoň 1 CFM na čtvereční stopu plochy místnosti.

Chcete-li určit čtvercové záběry vaší koupelny, vynásobte délku krát šířku. Například, pokud je vaše koupelna široká 6 stop a 9 stop, její čtvercová záběra je 54. Proto by měla mít ventilátor dimenzovaný alespoň na 54 CFM. Ale než začnete nakupovat, je třeba zvážit několik věcí.

  • Za prvé, je to dobrý nápad mírně předimenzovat ventilátor. Například v našem vzorku s rozlohou 54 čtverečních stop je dobré nainstalovat ventilátor 60 CFM pro dobrou míru.
  • Zadruhé, pokud má vaše koupelna tryskovou vanu nebo oddělené místnosti nebo výklenky, možná budete chtít více než jednoho ventilátoru.
  • Minimální povolená velikost ventilátoru je 50 CFM, takže pokud je vaše koupelna například pouhých 42 čtverečních stop, budete stále potřebovat 50 CFM ventilátor.

Dimenzování pro velké koupelny

V koupelnách nad 100 čtverečních stop mohou být odtahové ventilátory dimenzovány podle počtu příslušenství v místnosti. Chcete-li vypočítat pomocí tohoto vzorce, sečtěte požadované hodnocení CFM pro všechna příslušenství:

  • Vana: 50 CFM
  • Trysková vana: 100 CFM
  • Sprcha: 50 CFM
  • WC: 50 CFM

Například, pokud vaše koupelna obsahuje pouze sprchu a toaletu, potřebuje ventilátor 100 CFM, zatímco koupelna s tryskovou vanou, toaletu a sprchu potřebuje ventilátor 200 CFM.

Další metoda výpočtu je užitečná pro velké místnosti s vysokými stropy (dobře nad 8 stop): V této metodě vynásobte čtvereční záběry výškou stropu, vydělte 60 (minuty za hodinu), poté vynásobte 8 (doporučený počet vzduchu) směny za hodinu). Například pro místnost, která má 120 čtverečních stop a má strop 10 stop:

  1. 120 x 10 = 1 200
  2. 1 200 děleno 60 = 20
  3. 20 x 8 = 160 CFM

Možná bude potřebovat druhého fanouška

Pokud je ve vaší koupelně toaleta nebo sprchový kout uzavřený u dveří, je vhodné nainstalovat do této oblasti samostatný odtahový ventilátor. Pokud je uzavřený prostor malý, měl by stačit ventilátor 50 CFM. Jinak použijte příslušný výpočet na základě velikosti místnosti. Nezapomeňte, že ventilátor potřebuje pro svou práci proud vzduchu. Pokud jsou dveře do skříně zavřené a ve spodní části dveří není mezera, bude ventilátor vyhladován vzduchem „make-upu“ a bude fungovat špatně. Pokud je mezera pod dveřmi v krytu menší než 5/8 palce, měli byste nechat dveře mírně pootevřené, když používáte toaletu nebo sprchu se spuštěným větracím ventilátorem krytu. Dalším řešením je instalace žaluziových dveří, které umožňují proudění vzduchu.

Instalační tip

Moderní ventilační ventilátory přicházejí ve variantách, které mohou integrovat stropní světla, tepelné žárovky nebo někdy i reproduktory s modrými zuby. Při určování kapacity ventilátoru jednotky postupujte podle stejných pokynů pro pokoj, ale uvědomte si, že větrací ventilátory s příslušenstvím - zejména tepelnými lampami - budou pravděpodobně vyžadovat vlastní vyhrazený obvod. Pokud je ventilační jednotka pouze ventilačním ventilátorem bez doplňků, většina místních elektrických kódů umožní napájení stejného obvodu osvětlení, který ovládá osvětlení místnosti.