Profil rostlin Catnip

V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Odrůdy
 • Toxicita
 • Sklizeň
 • Pěstování ze semen
Zpět na začátek

Catnip je běžná bylina, která se daří ve většině Severní Ameriky a je velmi snadno pěstitelná. I když jste pravděpodobně slyšeli, že catnip dělá kočkám něco jako podrážděného, ​​možná nevíte, že tento efekt je zděděná vlastnost a neovlivňuje všechny kočky.

Catnip lze zasadit do vaší zahrady na jaře nebo na podzim, ze semen nebo rostlin. Bude-li vycházet ze semen, vyroste za dva až tři týdny. Catnip dorůstá do výšky tří nebo čtyř stop a má pírkovité, světle zelené listy a malé shluky květů levandule, které rostou na bodcích. Člen rodiny mincoven, catnip, se také používá v potravinách a bylinných přípravcích. Například čaj vyrobený z listů a květů Nepeta cataria zmírňuje kašel. Olej získaný z rostlin catnip se dokonce používá v přírodních repelentech proti komárům.

Pokud plánujete pěstovat catnip, pro vaši kočku nebo pro sebe, mějte na paměti, že existují různé druhy catnip a že všechny běžné typy jsou invazivní. To znamená, že mohou převzít vaši zahradu - i když nepřevezmou mysl vaší kočky.

Botanický názevNepeta cataria
Běžné jménoCatnip, Catmint
Typ rostlinyBylinná vytrvalá bylina
Zralá velikost3 až 4 stopy vysoký
Expozice slunciPlné slunce
Typ půdyStředně bohatá hlína nebo písek, s dobrou drenáží
PH půdy6, 1 až 7, 8
Bloom TimeLéto a podzim
Barva květuBílá, levandule
Otužilost zóny3 až 9
Nativní oblastEurasie
AlpamayoPhoto / Getty Images
Neil Holmes / Getty Images
Vzdělávací obrázky / UIG / Getty Images

Jak pěstovat rostliny Catnip

Rostliny Catnip se naturalizovaly v různých částech Severní Ameriky, a dokonce i když nejsou trvalky, pravděpodobně se obnoví. Ve skutečnosti mnozí zahrádkáři shledávají, že je catnip příliš bláznivý a příliš agresivní vůči rozmetačům, aby ho pěstoval v jejich krajině.

Catnip roste nejlépe na plném slunci v kombinaci s průměrnou, dobře odvodněnou půdou a pravidelným zavlažováním. Řezání rostlin úplně dolů po první sadě květů poskytne dostatek času, aby zcela dorostly a znovu kvetly.

Některé druhy Nepety jsou považovány za invazivní rostliny. Budou se vymknout kontrole, pokud neučiníte opatření, abyste jim zabránili. Chcete-li zachytit a tvarovat rostliny sopky, často je během růstu přitiskněte, abyste získali husté, dobře tvarované rostliny. Rostliny se také obnoví po celém vašem majetku, pokud jim to dovolíte, a budete mít nové rostliny vyrůstající na neočekávaných místech pro nadcházející roky. Chcete-li zabránit rozkvětu rostliny, jednoduše odstraňte horní část rostliny, když se začnou tvořit květiny.

Chcete-li se vyhnout poškození způsobenému nevítanými kočkami v okolí, zvažte ochranu kočky pomocí nějakého typu ohrady. Hmyz a hlodavci nejsou problémem a catnip nemá sklon trpět chorobami.

Světlo

Rostliny Catnip se nejlépe daří na plném slunci, aby dosáhly částečného stínu a jsou pokryty půdy odolné vůči suchu, díky čemuž jsou vhodnou volbou pro slunné a suché oblasti, kde by bojovalo mnoho jiných rostlin.

Půda

Stejně jako mnoho bylin se i tato trvalka daří ve špatné půdě, která je dobře odvodněná. Catnip rostliny dávají přednost mírně alkalické půdě, ale nejsou příliš pochmurné o zemi, ve které rostou, pokud jejich kořeny ne vždy sedí ve vodě.

Voda

Vodní rostliny Catnip pravidelně, ale buďte opatrní, aby nedošlo k přelití. Mezi zaléváním nechte půdu téměř vyschnout a poté důkladně promočte.

Teplota a vlhkost

Rostlina catnip v půdě, která registruje minimálně 60 stupňů Fahrenheita. Bude růst dobře venku v rozmezí 55 až 85 stupňů.

Hnojivo

Nemusíte krmit catnip.

Odrůdy rostlin Catnip

Taxonomie rostlin klasifikuje rostliny catnip jako Nepeta cataria. Všimněte si, že ve Velké Británii je preferován běžný název „catmint“. Může být lákavé používat zaměnitelně obě jména, ale v USA máme tendenci vyhradit „catmint“ pro okrasné příbuzné N. cataria . K okrasným typům láká méně koček. V každém případě při nákupu rostlin vyhledejte vědecké nebo botanické jméno, abyste si byli jisti, že dostanete správný typ catnip.

 • Nepeta cataria: Preferovány kočkami; jelen odolný, ale přitahuje motýly
 • Nepeta mussinii: Atraktivní okrasná rostlina, která dorůstá asi na jednu stopu; často se používá jako kryt země a také přitahuje motýly
 • Nepeta x faassenii: Produkuje oválné, složitě žilnaté, šedozelené listy a bohaté květy levandule, od jara do podzimu; ne tak invazivní jako jiné druhy Nepeta

Toxicita

Většina lidí spojuje catnip se svým psychoaktivním účinkem na kočky. Účinek nastává, když jsou listy snězeny nebo když vůně rostliny vdechují kočky. Ve skutečnosti stačí jen páchnoucí kočička často způsobit, aby na to kočky reagovaly, a proto je někdy vidíte, jak se v ní pohybují. Výsledný „trip“ léku je reakcí na chemický nepetalakton. Zděděná vlastnost, pouze některé kočky mají nepetalaktonové reakce. Podle mnoha veterinárních zdrojů naštěstí není pro kočky návykové ani škodlivé.

Sklizeň

Sklizeň catnip po rozkvětu, za suchého, slunečného dne. Pozdní ráno je vhodná doba ke sklizni po zaschnutí rosy, ale před tím, než se den zahřeje. Odřízněte celou rostlinu na základně a co nejdříve ji zavěste na tmavém, suchém a dobře větraném místě (například v podkroví).

Uchovávejte sušené listy, stonky a květiny v mrazicích pytlích, aby se zachovala účinnost oleje uvnitř nich. Tyto kroky pomáhají minimalizovat ztrátu oleje, což je látka, která způsobuje, že vaše kočka divoce roste.

Rostoucí Catnip ze semen

Nejprve je třeba rozvrstvit semena: Umístěte je do mrazničky přes noc a pak do misky s vodou na 24 hodin. Tento proces poškodí plášť semen a usnadní klíčení. Semena by měla vyklíčit za deset až 20 dní a pak je můžete zasadit, uvnitř nebo venku. Umístěte je tak, aby byly rostliny od sebe vzdálené 18 až 20 palců.