Stavební a dřevařské řezivo

Smyčky / David Cheshire / Getty Images

Pokud byste se chtěli projít dřevařským oddělením vašeho místního řeziva nebo domovského centra, zjistíte, že asi 90% dostupných dřevin budou měkké dřevo (nebo výrobky vyrobené z měkkého dřeva), přičemž zbývajících 10% tvoří odrůdy tvrdého dřeva. Proč ten rozdíl ">

Co jsou měkké dřevo?

Termín „měkké dřevo“ se ve skutečnosti týká skupiny různých druhů stromů, ze kterých je dřevo vytěženo. Obecným pravidlem je, že měkké dřevo pochází z jehličnatých nebo „vždyzelených“ stromů, kde tvrdé dřevo obvykle pochází z listnatých nebo listnatých stromů. To může být trochu klamavé, protože nejměkčí dostupné dřevo, balsové dřevo, by bylo považováno za měkké a extrémně lehké, ale technicky je to tvrdé dřevo.

Měkké (jehličnaté) lesy se vyskytují především na severní polokouli. Největší koncentrace v Severní Americe se nachází v severozápadních Spojených státech a Kanadě, ačkoli v jihovýchodní části USA je také koncentrace. Jehličnany rychle rostou, lze je snadno pěstovat a produkují relativně rovné kmeny, což sklízí a zpracovává mnohem levnější. Jehličnany se také používají při výrobě dřevovláknitých desek a papíru. Tyto stromy rostou tak vysoké a rovné, s relativně minimálním zúžením po celé délce kmene, takže tento typ stromu byl po staletí používán pro stavbu srubu.

Typické druhy měkkého dřeva

Ve většině domácích center najdete dva převládající druhy řeziva z měkkého dřeva: SPF a (žlutá) borovice. SPF je zkratka, která znamená smrk, (bílá) borovice a (Douglas) jedle. Řezivo ve stohu, který je označen jako SPF, může být kterýkoli z těchto tří druhů, nebo možná může obsahovat kusy všech tří ve stejném zásobníku. Všechny tři druhy jsou vzhledově podobné, mají docela světlou barvu s růstovými prsteny, které jsou obvykle poměrně široce rozloženy.

Zatímco SPF dnes tvoří velkou většinu měkkých dřevin, které se dnes ve Spojených státech prodávají, v závislosti na vaší poloze budete pravděpodobně najít i jiné odrůdy, například žlutou borovici. Jak by se dalo očekávat, žlutá borovice má mnohem žlutější barvu, která by mohla ovlivnit vaše volby provedení, pokud se rozhodnete použít tento typ materiálu. Žlutá borovice bývá o něco temperamentnější, alespoň pokud jde o stabilitu, než standardní smrk, borovice nebo jedle.

Kdy použít měkké dřevo

Nezáleží na tom, jaké druhy měkkého dřeva si vyberete ve svých projektech, mějte na paměti, že většina měkkých dřevin je vyvinuta pro stavební účely, a ne nutně pro stavbu nábytku. Nezapomeňte, že měkké dřevo musí být aklimatizováno na prostředí, ve kterém bude dokončený projekt sídlit před zahájením zpracování dřeva, aby nedošlo k nadměrnému pohybu po dokončení projektu.

Tato měkká dřeva se často dodávají velmi mokrá, s omezenou dobou schnutí a musí mít čas na snížení obsahu vlhkosti. Dokonce i po značné době sušení mohou tyto druhy obsahovat značné množství mízy, která se drží k ostřím a kouskům jako smola. Toto stoupání může zahřát čepel nebo kousek a způsobit řezání jak kousku, tak dřeva.

Dřevoobrábění pomocí řeziva z měkkého dřeva může být skvělou volbou při stavbě utilitárních projektů (skříně pro dřevařskou dílnu, malované projekty, domy pro psy atd.), Ale pravděpodobně byste se jim měli vyhnout, pokud máte v úmyslu použít skvrnu do cíle nebo chcete-li použít hotový kus být zaměstnán uvnitř domu.