Profil rostliny Boston Ivy

V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Propagace
 • Odrůdy
 • Toxicita
 • Prořezávání
 • Srovnání s jinými vinicemi
Zpět na začátek

Univerzity Ivy League dostanou přezdívku od bostonského břečťanu, který leze na jejich bouřlivé zdi. Bostonské břečťany vinné révy nejen propůjčují zeleň během léta, ale poskytují také podzimní barvu. Na jaře jsou nové listy bostonského břečťanu načervenalé. Listy obvykle zezelená v létě, než se na podzim vrátí k načervenalé barvě. Rostliny produkují nenápadné květiny a dávají shluky tmavě modrých bobulí, které živí ptáky. Délka vinné révy zralých rostlin může dosáhnout 50 stop nebo více. Tyto barevné a univerzální rostliny mají několik využití v terénní úpravě.

Botanický názevParthenocissus tricuspidata
Běžné jménoBoston břečťan
Typ rostlinyVytrvalá listnatá, listnatá réva
Zralá velikost30 až 50 stop
Expozice slunciPlné slunce, částečně stín
Typ půdyLoamy
PH půdy5 až 7, 5
Bloom TimeČerven až červenec
Barva květuZelenkastá bílá
Otužilost zóny4, 5, 6, 7, 8
Nativní oblastČína a Japonsko
David C Tomlinson / Getty Images
David C Tomlinson / Getty Images

Jak pěstovat Boston Ivy

Bostonský břečťan je skutečný horolezec, který se připevňuje k zděným a dřevěným povrchům pomocí úchytů (leteckých kořenů). Případně jej můžete nechat vodorovně rozprostřít, aby fungoval jako zakrytí půdy. Pokud si nepřejete, aby břečťan vyrůstal na stěnách, zasadte jej 15 stop od jakékoli struktury. Pěstování břečťanů bostonských do zahradních altánů, pergol a plotů je zdravým cvičením. Můžete je pěstovat také na mřížoví, zejména pokud potřebujete v létě obrazovku soukromí pro konkrétní oblast dvora.

Vinné révy jsou také pěstovány zdí pro vzhled Ivy League, stejně jako pro stínování zdi pro energetickou účinnost. Kořenům poskytněte dostatek prostoru, když je vysadíte 1 noha od zdi a při výsadbě pro pokrytí zdi ponechte mezi rostlinami 1, 5 až 2 stopy.

Pokud si přejete, aby břečťan břečťanu upravil stěny všech budov, ujistěte se, že si to přejete jako trvalé příslušenství. Jakmile vinná réva dostane toaletu, je obtížné ji odstranit ze stěn, takže pevně držte upínací prostředky na konci jejích úponků a držte je na nosné konstrukci. Při pokusech zbavit se zavřeného bostonského břečťana byste mohli poškodit zeď. Je lepší trénovat révu, aby rostla na trellisech a podobných strukturách, pokud si nejste jisti, že ji chcete jako permanentní "vlečku" na zdi.

Nedovolte bostonskému břečťanu vylézt na strom. Odstín vinné révy narušuje fotosyntézu stromu, čímž jej zbavuje živin.

Světlo

Pěstujte vinnou révu v částečném stínu na plné slunce. Zatímco to bude tolerovat plný stín, výsadba bostonských rostlin břečťanu na plném slunci jim umožňuje dosáhnout maximální barvy podzimu. V oblastech, kde jsou horká léta, by rostliny břečťanu bostonského mohly dělat nejlépe na stěnách orientovaných na východ nebo sever.

Půda

Bostonský břečťan je nejlepší v dobře odvodněné, hlinité půdě, ale bude tolerovat mnoho různých půdních podmínek i znečištění měst.

Voda

Jejich potřeba vody je průměrná. Během první vegetační sezóny se ujistěte, že je hluboce napojena, aby se kořeny dobře rozvíjely. Poté zalévejte břečťan přibližně týdně a častěji, když je horký. Jakmile je ustaveno, je docela tolerantní k suchu.

Teplota a vlhkost

Boston břečťan bude v pořádku, dokud obvyklá zimní teplota neklesne pod -10 stupňů Fahrenheita. Nový růst by mohl být poškozen pozdními mrazy.

Hnojivo

Zatímco hnojení je často zbytečné, někteří pěstitelé používají hnojivo s vysokým obsahem fosforu (střední číslo v sekvenci NPK) v době výsadby, aby podpořili vývoj kořenů. Víceúčelové hnojivo by bylo v pořádku pro všechna hnojení, která podle vás musíte udělat.

Propagovat Boston Ivy

Chcete-li šířit břečťan břečťanů, střílejte na jaře ze zdravě vypadajících stonků. Zahrňte do řezu asi pět až šest uzlů. Odstraňte všechny kromě dvou až tří párů listů. Naneste kořenový hormon a zasadte řízky do kaktusové směsi nebo směsi perlitu a rašeliny. Voda ze dna a transplantace do půdní směsi, jakmile se kořeny vyvinou.

Odrůdy Boston Ivy

Když nakupujete bostonské břečťan v zahradním centru, často zjistíte, že se prodává jako kultivar. Kultivary zahrnují:

 • "Purpurea" a "Atropurpurea" jsou podobné, ale listy bývalých zůstávají od jara do podzimu stále červenočervenější.
 • "Veitchii" začíná nachově, je v létě zelený a na podzim mění karmínovou barvu. Je označena menší velikostí listů. Naproti tomu „Zelené sprchy“ mají listy větší než listy většiny kultivarů břečťanu břečťanu.
 • "Fenway Park" je podivný kultivar v tom, že jeho barva listoví na jaře je žlutá. V létě se listy změní na zelené, na podzim pak červené.

Toxicita Boston Ivy

Bobule tohoto vinného révy obsahují oxaláty a jsou jedovaté, pokud jsou konzumovány, ať už lidmi nebo domácími zvířaty, i když je bobule živí volně žijící ptáci. Nezapomeňte vzdělávat děti, aby tyto bobule nejedly. Krystaly dráždí rty a jazyk. Ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Někteří lidé také po kontaktu s alergií na břečťan břečťanu po kontaktu zažívají.

Prořezávání

Tyto rostliny jsou intenzivními pěstiteli. Ořezávejte vinnou révu jednou ročně (na konci zimy), abyste zkontrolovali rychlý růst. Jednoduše odstřihněte jakýkoli růst, který je na místě (buď vinice, které se nevzhledně vynořují, nebo vinice, které vyrostly mimo území, které chcete pokrýt). Vinné révy reagují na prořezávání dobře, takže se nemusíte bát.

Boston Ivy vs. Virginia Creeper vs. anglický Ivy

Boston břečťan je příbuzný další révy, liána ve Virginii ( Parthenocissus quinquefolia ). Pro identifikační účely si všimněte, že list liána ve Virginii je složený list složený z pěti letáků. List břečťanu břečťanu může být složen z mladých rostlin, ale v takových případech zobrazí tři letáky. Jakmile zraje, bostonský břečťan nese jednoduchý, nikoli složený list. Vinice je také někdy zaměňována s anglickým břečťanem ( Hedera helix ) tím, že zahajují zahrádkáře, ale tyto dvě rostliny nesouvisí; kromě toho je anglický břečťan stálezelený, zatímco bostonský břečťan není. Rostliny v rodu, Hedera, jsou opravdové ivies. Jiní mohou mít běžná jména, která obsahují toto slovo (příklady jsou břečťan břečťan a obávaný břečťan jedů), ale nejsou to skuteční sloni.