Průvodce pěstováním modrých hvězd (Amsonia)

Rostlinný druh Amsonia dostal pro své měkké modré květy ve tvaru hvězdy společný název „Modrá hvězda“. Jednotlivé květy jsou malé, ale kvetou v načechraných shlucích a na několik týdnů dávají krásnou show. Blue Star květiny jsou jedním z nejpravdivějších blues najdete v barvách květin.

Rostliny jsou domácí v mnoha oblastech Severní Ameriky a rostou téměř bez problémů. Vzdušná, ale podstatná struktura listů poskytuje skvělou fólii pro téměř jakoukoli jinou rostlinu, díky čemuž jsou v zahradním designu velmi univerzální. Bonusem je brilantní žlutá barva podzimu jejich listoví.

Listy jsou tři až čtyři palce, úzké a kopinaté, s výrazným středním žebrem.

Otužilost se bude lišit podle druhu. Většina z nich je trvalá nejméně na USDA Hardiness Zone 5 až 11. Amsonia tabernaemontana může být otužilá až na USDA Zone 3.

Rostoucí tipy

Pokud vysadíte svou modrou hvězdu na plném slunci, získáte více květů, ale rostliny dokážou zvládnout částečný stín a v horkých suchých klimatických podmínkách se zde dokonce mohou lépe rozrůstat.

Většina odrůd Blue Star poroste asi dvě až tři metry na výšku a dvě až tři metry na šířku, ale velikost bude záviset na odrůdě, kterou pěstujete, a na podmínkách pěstování. Mají tendenci být malé, uklizené, keřovité shluky.

Rostliny kvetou někdy koncem jara nebo počátkem léta. Za květinami následují zajímavé semínkové lusky.

Rostliny Amsonia mají neutrální pH půdy mezi 6, 2 a 7, 0, ale rostou téměř kdekoli, dokonce i ve špatné půdě. Nelíbí se jim dlouhodobé suché podmínky, ale jakmile jsou rostliny zavedeny, rostliny Blue Star zvládnou krátké období sucha.

Blue Star lze pěstovat ze semen sklizených, když jsou tobolky suché. Semena můžete začít na podzim a přes zimu je v chladném rámu nebo chráněné oblasti, pak transplantaci na jaře. Jednoduše je zakryjte lehce půdou a udržujte půdu vlhkou, dokud rostliny klíčí.

Pokud nechcete začít s osivem, rostliny Blue Star se stávají běžně dostupnějšími v zahradních centrech a během dvou až tří let se z nich vyvinou rostliny dobré velikosti.

Tipy pro návrh

Měkké, billowy zeleň Blue Star umožňuje, aby se vešly téměř kdekoli. Obzvláště dobře se spáruje s většími listnatými rostlinami, jako jsou pivoňky a hosta. Klasickou oblíbenou kombinací je Blue Star ve spojení s hlavami semen ovesné trávy.

Zářivě žluté podzimní listí je ohromující vedle vysokého sedumu nebo fialové třapatky.

Navrhované odrůdy

  • Arkansas Amsonia, Hubrichtova modrá hvězda, Úzký list Blue Star (Amsonia hubrichtii) - Úzké, jehličkovité listy a jasně modré květy.
  • Ozark Bluestar (Amsonia illustris) - vyšší rostlina (čtyři stopy) s lesklými listy a většími květy.
  • Blue Dogbane, východní Bluestar, Willow Amsonia, Woodland Blue Star (Amsonia tabernaemontana ) - širší listy a světle modré květy.

Tipy pro péči

Blue Star vyžaduje velmi malou údržbu. Mohou mít disketu, když jsou těžké s květinami a když se vytvoří semenné lusky. Abyste tomu zabránili, můžete je po rozkvětu buď vložit do obruče, nebo ořezat zpět o jednu třetinu. Oříznutí bude znamenat ztrátu atraktivních lusků.

Vzhledem k tomu, že slepá ulička není nutná, je orámování vaší Blue Star robustními rostlinami na obou stranách třetí možností, jak pomoci rostlinám udržet je a udržovat je ve vzpřímené poloze, přičemž semenné lusky mohou zůstat na rostlině.

Rostliny Blue Star se vynoří a dostanou se doširoka, až na několik stop napříč, ale nerozšíří se ani příliš daleko, ani se nestanou obtěžováním. Rostliny můžete rozdělit, pokud chcete vytvořit více rostlin, ale je to zřídka nutné.

Rostliny Blue Star jsou prakticky bezproblémové. Pravidelně je neobtěžují škůdci ani nemoci.