Profil rostlin černochů (Rudbeckia)

zorani / E + / Getty Images
V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Propagace
 • Odrůdy
 • Škůdci a problémy
Zpět na začátek

Se svými jasně žlutými okvětními lístky a tmavými středovými disky se černé oči Susans ( Rudbeckia ) staly zahradními sponkami. V rámci druhu je velké množství odrůd a většina z nich je opravdovými pracovními koňmi s velmi malými problémy. Květiny jsou sedmikrásky podobné a mohou být jednolůžkové, polodvojité a plně dvojité. Můžete jim říci, že na rozdíl od coneflowers jsou jejich chlupaté listy s hrubou texturou. Nejčastěji myslel na Rudbeckia je tradiční černé oči Susan, sedmikráska květ se zlatými lístky a tmavé centrum semen hlavou. Má také známé poškrábané, chlupaté listy, které nejsou jedním z jeho nejlepších rysů.

Botanický názevRudbeckia
Běžné jménoSusan, černovlasá Susan, conedisk, conedisk slunečnice, gloriosa daisy, vysoký třapatka
Typ rostlinyVytrvalá květina nebo jednoletá květina v závislosti na druhu
Zralá velikostDruhy se liší od trpaslíka 1 stopa do obří 9 stop vysoké
Expozice slunciPlné slunce
Typ půdyLoamy
PH půdy5, 8 až 6, 8
Bloom TimeLéto na podzim
Barva květuŽlutá, oranžová, červenohnědá, bronzová, mahagonová
Otužilost zónyLiší se, s vytrvalými druhy obvykle odolnými v zónách 4 až 9
Nativní oblastSeverní americká louka

Jak pěstovat Black-Eyed Susan

Susan s černýma očima se snadno stanoví, dobře naturalizují a vyžadují jen malou údržbu kromě slepé uličky.

Rostliny Rudbeckia fungují stejně dobře jako doplněk k modrým a fialovým květům, jako je ruský šalvěj a Veronica, nebo ve směsi s jinými tóny šperků, jako je sedum „Autumn Joy“, fialová třapatka a novoanglické astry. Rudbeckia také dělá skvělé řezané květiny a dokonce i semeno hlavy vydrží dobře a vypadají atraktivní v aranžmá.

Pravidelné slepé uši vybledlých květů udrží rostliny v květu déle. Můžete nechat poslední květy v sezóně, aby zůstaly na rostlinách, aby šly na semeno a krmily ptáky, ale dostanete také spoustu samo-setí, což nemusí být špatná věc.

Rozdělení rostlin je nutné pouze v případě, že shluk je příliš velký pro svůj prostor nebo pokud chcete více rostlin. Rudbeckias obvykle neumírají ve středu a nevyžadují časté dělení.

Světlo

Z květů Susan s černýma očima dosáhnete nejlepšího květu na plném slunci, ale rostliny zvládnou částečný stín.

Půda

Susan černooký není o půdě konkrétní, ale nejlépe se snaží v půdě, která není příliš bohatá a má dobře odvodněné podmínky.

Voda

Udržujte rostliny dobře napojené v první sezóně, abyste je mohli usadit. Jakmile budou stanoveny, budou zcela odolné vůči suchu.

Teplota a vlhkost

Rostlina má rád teplejší teploty 60 stupňů Fahrenheita a další. Zvládne sucho i vlhkost.

Hnojivo

Jděte snadno na hnojivo. Příliš mnoho bude mít za následek slabé stonky a rostliny. Boční obvaz kompostu by měl být vše, co budou potřebovat.

Propaguje černou oči Susan

Rudbeckia může být zahájena uvnitř, ze semen. Začněte osivo asi šest až osm týdnů před posledním očekávaným mrazem. Vytrvalé odrůdy nejlépe klíčí, pokud se nádoby na osivo uchovávají v chladničce nebo podobně chladném místě po dobu čtyř týdnů po výsevu. Poté je přesuňte zpět na teplé místo (70 až 72 stupňů Fahrenheita), až semena skutečně vyklíčí.

Susan s černýma očima lze také přímo naočkovat do zahrady, jakmile denní teploty zůstanou kolem 60 ° Fahrenheita. Pokud si nepřejete založit vlastní osivo, můžete si zakoupit a přesadit sazenice a rostliny.

Odrůdy

Většina odrůd Rudbeckia přichází v odstínech žluté nebo oranžové, s tmavou středovou hlavou semen, ale hlavičky květů jsou ve skutečnosti docela rozmanité. Rudbeckia má lístky v barvách červenohnědé, bronzové a mahagonové. Například Rudbeckia "Cordoba" vypadá jako přikrývka. Rudbeckia "Maya" připomíná vysoký měsíček a Rudbeckia "Cherokee Sunset" má téměř chryzantémový vzhled.

Velikost rostlin Rudbeckia se velmi liší, od trpasličích (1 stopa vysokých) odrůd, jako jsou "Becky" a "Toto", až po obří maxima Rudbeckia, které mohou dosáhnout až 9 stop. Pěstitelské podmínky a počasí také ovlivňují dospělou velikost rostlin.

 • Rudbeckia fulgida var. sullivantii „Goldsturm“ je standardem pro Rudbeckia. Je dlouho kvetoucí a prakticky bez škůdců. (2 stopy vysoký)
 • Rudbeckia hirta "Cherokee Sunset" má dvojité a polospojné květiny v odstínech žluté, oranžové, červené, bronzové a mahagonové. Je to krátkotrvající, ale samo osebe. (2 stopy vysoký)
 • Rudbeckia hirta "Indian Summer" je tradiční a sedmikrásky podobné, s velkými žlutými květy. Krátkodobý, sám se znovu naočkuje, nebo ho můžete pěstovat jako roční. (3 až 4 stopy vysoký)
 • Rudbeckia "Toto Rustic" je zakrslá rostlina v barvách podzimu. K dispozici je také zlaté „Toto“ a bledé „Toto Lemon“. (1 stopa vysoký)

Škůdci a problémy

Rostliny rudbeckia jsou odolné jelenům, jakmile jsou jejich listy hrubé a chlupaté, ale něžný mladý růst se může okusovat.

Plísňový prach ovlivní listy v horkých a vlhkých podmínkách. Minimalizujte to výsadbou na plném slunci a ředěním rostlin, aby byla zajištěna dobrá cirkulace vzduchu.