Nejlepší typy žlabů pro váš domov

Nejlepší okap pro váš domov je ten, který efektivně a rychle odvádí vodu od základu a chrání vlečku. Všechno ostatní je jen cena a estetika.

Žlaby většinou shromažďují listy a prach. Přesto při první kapce deště pramení v akci, shromažďují vodní vrstvu z šindelů, posílají ji po rychlé vodorovné cestě, dolů odtokovou trubkou a daleko od vašeho domu. Tato jednoduchá zařízení právě uložila váš základ a vedlejší kolej.

Žlaby se dodávají ve dvou základních typech: sekční (nebo sešívané) a hladké. V každém typu jsou další označení tvarů, materiálů a barev.

Sekční žlaby

Sekční žlaby jsou k dispozici v kusech o délce 10 stop, které se připevňují k fasádové desce vašeho domu pomocí ramínek. Připevňují se buď překrýváním, nebo přichycením spojkami. S pomocí robustního žebříku a asistenta může do-it-yourselfer během víkendu instalovat sekční žlaby na skromný dům (asi 1300 čtverečních stop).

 • Sekční žlaby a periferie (rohy, svody, žlabové chrániče atd.) Najdete na polici v obchodech pro domácí kutily.
 • K dispozici ve vinylu a kovu (galvanizovaná ocel nebo hliník). Vinylové žlaby jsou těžké a nelze je malovat, ale nabízejí tu výhodu, že jsou odolné vůči korozi, vyblednutí nebo korozi. Kovové žlaby, zejména hliník, jsou lehké. Měděné žlaby bývají speciální objednávkou a jsou podstatně dražší než kov i vinyl. Desetimetrová část půlkulatého měděného žlabu může být deset nebo dokonce dvacetkrát dražší než vinyl nebo kov.
 • Ramínka se připevňují k desce fascie pomocí speciálních kovových hrotů.
 • Plusy : Sekční žlaby jsou nejlepší pro kutily a jsou ekonomicky nejvýhodnější. Pokud jedna sekce selže, lze ji odstranit a vyměnit, aniž by to ovlivnilo zbytek okapového systému.
 • Nevýhody : Skladové barvy ocelových okapů bývají bílé a hnědé, i když bílé okapy mohou být natřeny. Skladové vinylové žlaby jsou bílé a nelze je malovat. Pokud se voda v okapovém systému shromažďuje (obvykle v důsledku úlomků), může voda ve švech mezi sekcemi unikat.

Bezešvé žlaby

Pro hladký vzhled, větší výběr barev a minimální úniky jsou bezvadné žlaby tou nejlepší volbou. Do vašeho bydliště dorazí mobilní obchod a technici provedou „odtok žlabů“: kontinuální hliník válcovaný válcováním pomocí stroje, který vytlačuje kov a na místě je formuje do okapů. Tento proces je rychlý; žlaby vycházejí ze stroje tak rychle, jak 45 stop za minutu. Z velké části jde o práci, kterou pro vás profesionálové dělají. Některé společnosti se dohodnou, že pro vás provedou vlastní „vyprázdnění žlabů“ a umožní vám je nainstalovat sami.

 • Bezproblémové žlaby nemají délku. Mohou běžet od rohu k rohu.
 • K dispozici v hliníku.
 • Plusy : Bez švů podél délky okapu je nemožné, aby okap unikl ve středu (přesto může unikat přes horní nebo rohové spoje). Bezproblémové žlaby zachovávají hladké vodorovné linie vaší střechy a nejlépe vyhovují vašemu domovu, protože válcovaný hliník je dodáván až v 50 barvách.
 • Nevýhody : Celkově lze říci, bezproblémové žlaby nelze vytvořit a nainstalovat na bázi pro kutily. Výsledkem bude, že budou stát víc než sekční žlaby schopné kutilství, protože se jedná o externí práci. Pokud jedna oblast bezešvého žlabu selže, je ovlivněna celá délka. Celá délka by musela být vyměněna nebo její část vyříznuta a vyměněna samostatně.
Brett Taylor / Getty Images

Tvary: K a Half-Round

 • K-Shape : Nejoblíbenější okapový profil se nazývá k-tvar a má vzhled, který je podobný tvarování korunky v interiérech domu. Žlaby ve tvaru písmene K mohou nést více vody než okrouhlé žlaby. Vzhledem k přehýbání, které vede po délce, jsou žlaby ve tvaru k strukturálně silné.
 • Fascia Shape : Fascia okapové žlaby jsou vysoké a úzké; pokrývají celou výšku fascie. Žlaby tvaru fasády mohou být obtížné čistit kvůli jejich zvýšené hloubce.
 • Půlkulatý tvar : Díky svému profilu ve tvaru písmene U mají půlkulaté žlaby tradičnější vzhled než žlaby ve tvaru k. Pokud je měď materiálem vaší volby, pravděpodobně také přijde do půlkulatého tvaru. Polokulaté okapové žlaby nesou méně vody než okapové žlaby. Rozkládají se daleko od fascie (až 6 palců), takže jsou širší, než jsou vysoké (asi 3 palce vysoké).