Nejlepší druh barvy pro nábytek

V tomto článku rozbalte
 • Latexová barva
 • Křídové barvy
 • Mléčná barva
 • Akrylová barva
 • Olejomalba
Zpět na začátek

Dopřejte svému nábytku nový život a nový vzhled s čerstvým nátěrem. Ať už chcete malovat židli, stůl, noční stolek nebo speciální kus, je to skvělý projekt pro kutily, který vám dá nábytek jedinečný vzhled s několika hodinami práce a některými základními potřebami.

Při malování nábytku máte mnoho možností. Typ barvy je největším hlediskem, které musíte udělat, protože pro nábytek jsou k dispozici možnosti olejové, latexové a akrylové barvy a speciální barvy, jako jsou křídové barvy a mléčné barvy. Každá z těchto barev na nábytek má jedinečné výhody a některé jsou vhodnější pro jeden typ projektu oproti jinému.

Na konci tohoto článku budete lépe rozumět, který typ barvy je nejlepší pro projekty nábytku, které máte na mysli. Čtěte dále a dozvíte se o výběru jedné barvy před druhou a o výhodách a nevýhodách, které musíte zvážit.

Jak malovat dřevo jako profík

Latexová barva

Latexová barva na nábytek je oblíbenou možností, protože je snadno dostupná a dostupná téměř ve všech barvách pod duhou. V místním železářství si můžete vyzvednout pintu nebo galon latexové barvy a vybrat si z řady různých značek a provedení. Existují také receptury s nízkým nebo nulovým obsahem VOC (těkavých organických sloučenin), které jsou vysoce doporučovány pro projekty lakování v interiéru. Rychle schne, ale trvá dlouho, než se vyléčí a udrží relativně „měkký“ povrch - což není ideální pro nábytek, který bude těžce používán.

Jednou z velkých výhod latexové barvy na nábytek je široká škála dostupných barev. Vyberte si z barevných čipů po ruce, nebo si nechte počítadlo barev promíchat vlastní odstín, který bude dokonale vyhovovat vašemu nábytku a dekoraci. Tato úroveň volby usnadňuje nalezení odstínu barvy, který odpovídá vaší vizi - a vašemu pokoji. Latexová barva je k dispozici také ve více povrchových úpravách. Pro svůj projekt si můžete vybrat z plochých (matných), saténových, pololesklých nebo lesklých povrchů.


Plochý: Bez pryskyřic ve vzorci nebude tento typ latexové barvy odrážet mnoho světla a bude matně matný - téměř sametově - vzhled. Nebude to však velmi odolný povrch, který by vydržel spoustu nárazů, doteků a mytí - takže tento povrch uložte pro projekt, který nebude každý den intenzivně využíván. V případě trvanlivější matné barvy můžete také zvážit použití křídové barvy.


Satén: Barva se saténovým povrchem odráží minimální množství světla (skořápka je blízce příbuzná). Pokud máte rádi vzhled matné barvy, ale potřebujete nátěr na nábytek, který je odolnější, pak může být saténová barva tou nejlepší volbou pro vás. Pokud se rozhodnete pro omyvatelnou recepturu, bude pro vás snazší udržovat čistotu.


Pololesklý: Může to být nejlepší lak na nábytek, protože pololesklý lak dobře odráží světlo a odolává praní a požadavkům zvýšeného použití. Díky vyšší koncentraci pryskyřic v pololesklém složení je tato barva odolnější vůči nábytku, který skutečně plánujete uvést do provozu. Mnoho lidí má rád lesklý povrch.


Vysoký lesk: Lesklý lak poskytuje vašim dílům největší drama a trvanlivost - vyžaduje však nejpřipravenost. Barvy s vysokým leskem odrážejí hodně světla a díky zvýšené koncentraci pryskyřic jsou schopny vydržet mnoho použití a čištění. Ale pozor - povrch s takovým leskem zesílí nedokonalosti. Takže pokud se rozhodnete pro tento typ nátěru na nábytek, musíte se ujistit, že je připravený a připravený a všechny nedostatky byly odstraněny.

Uvědomte si, že latexová barva je náchylná k sekání nebo poškrábání při intenzivním používání. Namísto namáčení do porézních povrchů, jako je olejová barva, se latexová barva váže na povrchovou vrstvu nábytku. V důsledku toho může být tato vrstva barvy relativně snadno poškozena. Chcete-li dosáhnout lepších výsledků, připravte povrch broušením a základním nátěrem - a víte, že v budoucnu budete možná muset provést opravy.

Nejlepší pro : Kusy nábytku, které neuvidí mnoho akcí a kdy je cenová dostupnost vrcholným faktorem.

Klady

 • Snadno dostupné s bohatými možnostmi barev

 • Snadné čištění mýdlem a vodou

 • K dispozici v různých provedeních

Nevýhody

 • Nevydrží těžké použití

 • Ne všechny typy lze prát

Křídové barvy

Smrk nejlepší domácí křišťálový lak v příležitostné sofistikovanosti. Spruce / Jordan Provost

Rekultivace starožitného nábytku nebo dávání novějších kusů kouzla starého světa vedla ke zvýšení popularity křídového laku. Tato barva na bázi vody má obvykle jako latex latex, ale poskytuje silnější, stavitelnou texturu.

Křídový nátěr je k dostání u specializovaných prodejců, ačkoli je stále dostupnější. Někteří lidé dokonce našli úspěch při vytváření své vlastní křídové barvy, ale nejlepší a nejkonzistentnější výsledky pocházejí z nákupu komerčně dostupné receptury. Je to dražší než konvenční latexová barva, ale lidé ji milují pro svůj jedinečný vzhled a hedvábně hladký povrch.

Na rozdíl od jiných konvenčnějších nátěrů na nábytek může být při prvním použití křídového nátěru trochu učící se křivka. Rychle schne, což je plus, ale také to znamená, že tahy štětce můžete vidět, pokud jste jednou znovu začali zasychat, abyste znovu zkontrolovali oblast pro opravu. Připravte se na nácvik některých nebo buďte flexibilní v celkovém vzhledu hotového výrobku. Nábytek s křídovým lakováním se stal velmi populární věcí, takže i proces učení se může stát příjemným a obohacujícím koníčkem. Křídový nátěr lze brousit nebo zoufalý, aby se vytvořil zvětralý vzhled, takže produkt je populární mezi lidmi, kteří hledají vzhled „vintage“ nebo „shabby chic“.

Nejlepší pro: Lakování starožitných kusů nebo dosažení bohatého, matného vzhledu nábytku, který používáte každý den.

Klady

 • Dobře drží na většině povrchů

 • Rychlá doba schnutí

 • Hladký povrch

Nevýhody

 • Mohou být viditelné tahy štětce

 • Povrchová úprava podléhá poškrábání nebo označení

 • Může být drahý s omezenými možnostmi barev

9 nejlepších křídových barev z roku 2019 3:19

Sledujte nyní: Jak transformovat kus nábytku s křídovým lakem

Mléčná barva

Pokud hledáte přírodní nátěr na nábytek s mírně tenčí texturou než křídový nátěr - ale spousta charakteru - pak může být pro vás ten pravý typ mléčná barva. Tato netoxická barva je vyrobena z mléčných bílkovin s aktivátorem, obvykle vápnem nebo boraxem. Přidávají se barevné pigmenty, které mění odstín barvy.

Mléčná barva na nábytek je oblíbená díky svým ekologickým složkám bez chemikálií nebo přidaného kouře. Ve skutečnosti má tato barva dlouhou historii využití pro malování nábytku, domů a ještě dříve, než byla běžně dostupná komerční barva. Lze jej použít na širokou škálu povrchů, ale měli byste vědět, že povrchová úprava se může lišit a někdy je z hlediska nasycení nekonzistentní. Chcete-li zajistit konzistentnější výsledky (a méně štípání, protože se jedná o nátěr na vodní bázi), doporučujeme použít bonder s mléčnou barvou. To je také důležité na hladkých površích, jako je sklo nebo plast.

Unikátní vlastností mléčné barvy je to, že se obvykle prodává v práškové formě. Přidejte vodu, abyste smíchali potřebné množství barvy a zbytek uložte pro pozdější použití nebo opravy. Je to obvykle levnější než křídové barvy, ale přináší podobné výsledky. Pro zachování povrchové úpravy může být nezbytná vrchní vrstva vosku nebo oleje.

Nejlepší pro: Nábytek, který chcete vypadat zastaralý, zvětralý nebo zoufalý. Je snadné stárnout povrch mléčné barvy lehkým broušením v rozích nebo na okrajích - nebo nechat neporušený pro hladký a matný vzhled.

Klady

 • Netoxický prášek

 • Rychle schne

 • Lze použít na většinu povrchů

Nevýhody

 • Odolné k dosažení konzistentního nasycení

 • Může tvořit třísky nebo škrábance bez lepidla

 • Bonder je někdy vyžadován

Akrylová barva

Akrylová barva je další typ barvy na nábytek na bázi vody, který úzce souvisí s latexovou barvou. Barevné částice jsou suspendovány v akrylovém polymeru a nabízejí popel bohaté barvy s hladkým povrchem. Může být aplikován na různé povrchy, což z něj činí univerzální druh nátěru na nábytek, často se však prodává v menších obalech - což z něj dělá lepší volbu pro projekty v malém měřítku, jako jsou konzolové stoly, rámy obrázků a jiné akcenty.

Akrylová barva pokračuje rovnoměrně a je samonivelační, což usnadňuje práci. Základní nátěr je však dobrý nápad, pokud chcete, aby barva přilnula lépe k povrchu. Pro akrylové barvy jsou krátké doby schnutí krátké, takže můžete aplikovat několik vrstev v relativně krátkém časovém období - po dokončení projektu však budete muset věnovat dostatek času na úplné vytvrzení. Čištění je také snadné pomocí mýdla a vody, protože se jedná o nátěr na vodní bázi. Je třeba poznamenat, že akrylová barva má větší pružnost, aby odolávala štěpení nebo praskání, než některé jiné typy nátěrových hmot na vodní bázi, ale je stále nejvhodnější pro kousky s lehkým až mírným použitím.

Nejlepší pro: Malý nábytek nebo akcenty, které vyžadují rychlý a cenově dostupný nátěr.

Klady

 • Snadné použití; sebeúrovně

 • Odolný povrch, který odolává skvrnám

 • Bohatá barva

Nevýhody

 • Pro dosažení nejlepších výsledků potřebuje základní nátěr

 • Obvykle se prodává v malých obalech

 • Dlouhé doby vytvrzování

Olejomalba

Olejová barva, někdy nazývaná také alkydová barva, je trvanlivým typem barvy na nábytek. Tato trvanlivost však stojí za cenu - barvy na bázi oleje jsou obvykle dražší, déle schnou a mají vysoké hladiny VOC, které vyžadují hojnou ventilaci.

Dokonce i přesto, malba nábytku s olejovou barvou je něco, co byste měli zvážit, pokud chcete odolnou povrchovou úpravu, která nebude snadno štěpit nebo poškrábat. Budete potřebovat přírodní štětec se štětinami a minerální lihoviny nebo terpentýn po ruce jako ředidlo barvy a pro vyčištění. Výhodou olejové barvy pro nábytek je to, že může být aplikována na většinu povrchů a dobře přilne, protože saturuje jakýkoli porézní povrch a je samonivelační pro snadnější aplikaci. Doba schnutí mezi vrstvami je dlouhá - až 24 hodin - ale vytvrzuje rychleji než barvy na vodní bázi.

Můžete také zvážit olejové barvy, pokud nevíte, jaký druh povrchové úpravy je v současné době na kusu nábytku. Zatímco barvy na vodní bázi budou mít těžký čas na přilepení na povrch dříve natřený olejovou barvou, tento typ barvy lze úspěšně aplikovat buď na vodní, nebo na olejové bázi.

VOC emitované olejovou barvou během a po procesu lakování však vyžadují větrání a některé z nich vyvolávají obavy. Ve skutečnosti některé státy prodej barev na bázi oleje úplně zakázaly. To ztěžuje hledání barvy na nábytek na bázi oleje, protože není běžně k dostání v obchodech s domácími kutily.

Nejvhodnější pro: Jakýkoli druh nábytku, který je těžce používán a potřebuje trvanlivý povrch - ale musíte být připraveni na dlouhé doby schnutí a dýmy, které přicházejí s tímto typem barvy.

Klady

 • Odolný povrch

 • Samonivelační vzorec

 • Lze použít na většinu povrchů

Nevýhody

 • Vysoké hladiny VOC

 • Dlouhé doby schnutí mezi vrstvami

 • Není k dispozici ve všech státech

Tipy pro aplikaci

 • Kromě výběru správného typu barvy pro váš projekt nábytku se ujistěte, že jste vybrali správný způsob aplikace. Můžete si vybrat z přírodních štětin (pro barvy na bázi oleje), syntetických štětin (pro barvy na bázi vody), nebo oděvů, válečků nebo houbiček pro speciální aplikace a efekty.
 • Úder a cíl, kterého dosáhnete, se bude lišit v závislosti na typu aplikátoru, který používáte. Kartáč vám poskytne široké pokrytí, ale může ukazovat tahy snadněji (zejména s vodou ředitelnou barvou). Válec nabízí menší kontrolu, ale i pokrytí. Aplikace s látkou nebo houbou je nejlepší pro jedinečný texturovaný povrch.