Nejlepší barva pro obývací pokoje

Váš obývací pokoj vidí spoustu akcí. Je to místo, kde si po dlouhém dni odpočinete a dobijete se, pobavíte se nebo přeskupíte jako rodina. Takový všestranný pokoj vyžaduje odolnou barvu. To je důvod, proč nejlepší barva pro obývací pokoje je taková, která dokáže obstát v každodenním životě a zároveň vypadat skvěle.

Pokud uvažujete o malování vašeho obývacího pokoje, musíte zvážit více než barvu. Zatímco výběr nového odstínu je prvním krokem, úspěšná malířská práce vyžaduje výběr správného typu barvy pro váš obývací pokoj a správné dokončení pro vaše potřeby a životní styl.

Žijte ve velkém a dodejte svému obýváku vzrušující nový vzhled s čerstvým nátěrem. Než si to uděláte, přečtěte si našeho průvodce výběrem nejlepší barvy pro obývací pokoje, abyste se mohli těšit na dlouhotrvající a krásný povrch.

Olejová barva vs. latexová barva

Olejová barva byla kdysi nejlepší (a jedinou) volbou pro domácí malířské projekty. Díky své bohaté struktuře plyne hladce a schne do tvrdosti, která je dostatečně tvrdá, aby se jí dalo dotknout, narazit a omýt. Ale je olejová barva stále tou nejlepší volbou pro obývací pokoje ">

I když poskytuje hladký, barevně bohatý povrch s bohatým leskem a dlouhou životností, olejová barva může být obtížně ovladatelná. Nejvýznamněji má vysoké hladiny těkavých organických sloučenin (VOC). Jedná se o chemikálie uvolňované z barvy a při vdechování mohou vést ke zdravotním problémům. Z tohoto důvodu některé státy dokonce úplně zakázaly použití barvy na bázi oleje. Kromě toho nelze olejové barvy zlikvidovat dolů a budete potřebovat minerální lihoviny nebo ředidla barev (také s vysokým obsahem VOC), abyste mohli vyčistit štětce a nástroje nebo jakékoli úniky a chyby.

Jo, a to stojí za zmínku, že olejová barva schne dlouho. Plánujte až 24 hodin na každý nátěr barvy, který aplikujete. To může být dlouho, když jste uprostřed malířského projektu obývacího pokoje a musíte udržovat nábytek, děti, domácí mazlíčky a více od místnosti, která je obvykle středem vaší domácí činnosti.

Latexové barvy jsou lepší volbou pro barvy v obývacím pokoji. Vzorec na bázi vody má málo nebo žádné VOC, rychleji schne a lze jej vyčistit mýdlem a vodou. To jsou hlavní vymoženosti, díky nimž bude projekt lakování vašeho obývacího pokoje probíhat mnohem plynuleji a rychleji.

Pokud si vyberete kvalitní latexovou barvu se správným povrchem (více o tom za okamžik), můžete očekávat, že dosáhnete krásných, dlouhotrvajících výsledků. Mnoho latexových barev dnes nabízí omyvatelné receptury, které se mohou pravidelně čistit. A akrylová pojiva přidaná do mnoha typů latexových barev zlepšují pružnost a schopnost barvy odolávat nárazům bez třískání.

Celkově je latexová barva snadno dostupná a snadno použitelná volba pro lakování v obývacím pokoji. Je to nejlepší volba, pokud hledáte jednoduchý a efektivní způsob, jak aktualizovat vzhled svého obývacího pokoje.

Spropitné

Pokud je váš obývací pokoj již natřen lakem na bázi latexu, máte zelenou barvu na malování některým typem barvy. Pokud však byly vaše stěny natřeny olejovou barvou, nemůžete přeskočit rovnou na latexovou barvu. Budete se muset řídit správným přípravným procesem a použít specifický primer, abyste se ujistili, že latex správně přilne.

Olejová barva

Klady

 • Snadné použití; sebeúrovně

 • Odolný povrch, který odolává skvrnám

 • Bohatá barva s vysokým leskem

Nevýhody

 • Obsahuje vysokou úroveň VOC

 • Časem dojde ke žloutnutí nebo popraskání

 • Před nanesením dalšího nátěru je nutné vyčkat až 24 hodin

Latexové barvy

Klady

 • Nízké nebo žádné VOC vzorce jsou snadno dostupné

 • Snadno se čistí mýdlem a vodou

 • Rychlá doba schnutí mezi vrstvami

Nevýhody

 • Tenčí vzorec může být obtížnější použít

 • Nelze nanášet na olejovou barvu bez speciálních přípravků

Nejlepší povrch pro obývací pokoje

Povrch, který si vyberete pro svůj obývací pokoj, musí vypadat skvěle a být odolný. To ponechává několik možností v závislosti na vzhledu, který chcete dosáhnout, a provozu, který v této místnosti očekáváte.

Celkový nejlepší výběr: satén

Satin je nejlepším doporučením pro lakování v obývacích pokojích. Nabízí skvělou kombinaci trvanlivosti a vzhledu a mnoho vzorců se považuje za omyvatelné.

Barva se saténovým povrchem odráží malé množství světla, ale v žádném případě se nepovažuje za rovnou. Díky přidaným pryskyřicím, které mu dodávají tento lesk, je tato barva schopna odolávat obecnému čištění a opotřebení.

Je to dobrá volba pro většinu obývacích pokojů, protože jeho vzhled vytváří rovnováhu mezi bohatým pigmentem ploché barvy a dramatem barvy vysokého lesku.

Pro vysoký provoz: Semigloss

Pokud váš obývací pokoj vidí spoustu akcí - otisky prstů, lepkavé zmatky a hojné skvrny - možná budete chtít zvážit pololesklou barvu.

Toto odpouštěcí lakování zabere více opotřebení a může se pravidelně vydržet. Zatímco někteří lidé se nestarají o lesk pololesklého laku a mohou zesílit nedokonalosti ve stěnách (nehtové díry, tmely, atd.), Je to nejlepší volba, pokud potřebujete vysoce odolný a omyvatelný povrch pro váš obývací pokoj. .

Pro bohatý vzhled: Matte

Pokud máte rádi luxusní vzhled, pak matnou povrchovou barvou pro váš obývací pokoj může být váš výběr. Matné povrchové úpravy, také označované jako ploché, neobsahují pryskyřice odrážející světlo, jsou plné pigmentových částic, které dodávají této barvě bohatou barvu.

Pokud chcete, aby barva barvy vašeho obývacího pokoje byla v centru pozornosti pro její hladký, sametový vzhled, můžete zvážit matný povrch.

Tento druh povrchové úpravy se však doporučuje pouze pro obytné místnosti s nízkou návštěvností. Pokud vaše stěny vidí hodně akcí nebo očekáváte, že je budete pravidelně čistit, může být matný povrch příliš křehký.

Ploché laky jsou také někdy vybírány pro jejich cenovou dostupnost. Pokud se rozhodnete pro ploché provedení, abyste ušetřili nějaké peníze na projektu lakování v obývacím pokoji, uvědomte si, že můžete investovat více do dlouhodobého hlediska častým novým natíráním místnosti.

Nejlepší barva pro stropy obývacího pokoje

Dopřejte jasnějšímu vzhledu vašeho obývacího pokoje s čerstvým nátěrem. Nejlepší barva pro stropy obývacího pokoje má plochý povrch. Proč si vybrat tento základní povrch do svého obývacího pokoje?

Stropy v obývacím pokoji by mohly vidět všechny akce ve vašem obývacím pokoji, ale jsou v akci jen zřídka. Tento vysoký rovný povrch se často nedotkne ani nenarazí a je nepravděpodobné, že přijde do styku s rozlitými nebo nepořádky. Výsledkem je, že není nutné jej čistit nebo prát.

Takže barva pro strop vašeho obývacího pokoje nemusí být vysoce odolná nebo omyvatelná. Místo toho se můžete rozhodnout pro malování plochých stropů.

FYI

Měli byste vědět, že neexistují žádné předpisy o tom, co tvoří nátěr s nízkým obsahem VOC. Obecným doporučením je hledat barvu s 5 gramy na litr nebo méně. Chcete-li usnadnit rozhodování o nákupu, můžete zvážit více informací o malbě nebo nulové barvě VOC.