Profil rostliny podzimní radosti (Sedum)

David Beaulieu
V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Propagace
 • Odrůdy
 • Škůdci a nemoci
Zpět na začátek

Podzimní radost ( Hylotelephium herbstsfreude) je populární vzpřímená odrůda rozchodníka, také známá jako sedum, ale je to vlastně hybrid vytvořený křížením jednoho druhu sedum ( Sedum telephium) s druhem rostliny ledové ( Hylotelephium spectabile). Výsledná rostlina, obvykle označovaná jako podzimní radost, může být prodávána pod různými taxonomickými jmény, jako je například Sedum telphium, Sedum spectabile nebo Sedum x.

Stejně jako ostatní členové skupiny sedum je tato rostlina mimořádně tolerantní k písčité nebo štěrkové půdě a suchu. Může být vysazena jako exemplářská rostlina nebo ve skupinách na hranicích a je vynikající jako půdní pokryv, v skalkách a na jakémkoli obtížném místě, pokud je půda dobře odvodněna. Podzimní radost je vzpřímenější rostlina než většina sedumů, s masitou, šťavnatou listy připomínající listy jadelové rostliny. Růžové květy se poprvé objevují na začátku podzimu ve formě plochých shluků drobných květů, které se postupně otevírají na podzim a vytvářejí načervenalé květy, které postupně mění bronzovou a rezavě červenou. Rostlina se pěstuje tak snadno, že bylo známo, že uniká ze zahrad a naturalizuje se v přírodě.

Botanická jménaHylotelphium ' Herbstsfreude ' ( podzimní radost) ; dříve známý jako Sedum telphium 'Autumn Joy'
Společná jménaStonecrop podzimní radosti, sedum podzimní radosti, podzimní radosti
Typ rostlinyBylinné trvalky
Zralá velikostVýška 18 až 24 palců s podobným rozprostřením
Expozice slunciPlné slunce
Typ půdyPísečná, dobře odvodněná zemina
PH půdy6, 0 až 7, 5; mírně kyselé až slabě zásadité
Bloom TimePodzim
Barva květuRůžová, rezavě červená, fialová levandule
Otužilost zóny3 až 9
Nativní oblastiAsie, Evropa, Severní Amerika

Jak pěstovat podzimní radosti rozchodníka

Pokud je to možné, zasadte podzimní radovánky na slunném místě s písčitou nebo štěrkovou půdou. Bohatou hlínu lze tolerovat za předpokladu, že je dobře odvodněná, ale pokud je půda příliš bohatá, je dobré změnit výsadbovou díru trochou písku. Vesmírné rostliny od sebe vzdálené nejméně jednu nohu; postupně vyplňují a vytvářejí velké shluky.

Voda zřídka; více než palec vody každé dva týdny je nadměrný. Není nutné hnojení. Chcete-li zabránit roztažení příliš dlouhých stonků, můžete shluk omezit uvnitř obruče. Případně můžete nechat stonky oříznout dolů, dokud začátek nezačne udržovat rostlinku krátkou. Někteří zahrádkáři stébla stonky na podzim, ale mohou také nechat poskytnout zimní zájem. Ptáci se budou živit sušenými hlavami květin.

Pokud se shluky stanou dřevnatými a zarostlými, můžete je na jaře rozdělit.

Světlo

Podzimní radost upřednostňuje plné sluneční světlo. Ve stinných podmínkách může být rostlina zdlouhavá a snížit produkci květin. Ale ve velmi horkém letním podnebí ocení vaše rostliny nějaký stín.

Půda

Tato rostlina se daří v suché, písčité nebo štěrkové půdě, ale bude tolerovat hlinitou půdu za předpokladu, že je dobře odvodněná a nesmí zůstat trvale vlhká.

Voda

Podzimní radost nepotřebuje tolik vody a má vynikající odolnost vůči suchu. I v horkém létě stačí lehké zalévání každé dva týdny. Častější zalévání může způsobit hnilobu kořenů.

Teplota a vlhkost

Tato rostlina toleruje širokou škálu teplot, prosperuje v extrémním teplu a často se i nadále zobrazuje až do prvních zimních mrazů.

Hnojivo

Krmení není nutné s podzimní radostí. Rostliny budou snášet lehké jarní krmení vyváženým hnojivem, ale nadměrné hnojení způsobí, že rostliny budou na zahradě zdlouhavé a roztažené.

Propagace podzimní radosti rozchodníka

Tuto rostlinu lze velmi snadno šířit prostřednictvím odřezků stonků, i když jsou jednoduše zaseknuty do země. Dokonce i jednotlivé listy padlé na zemi někdy zakoření a vyrostou v plné rostliny. Na jaře lze celý kořenový shluk zvednout a rozdělit. Jednotlivé rostliny rostou poměrně pomalu, ale jakmile budou stanoveny, budou prosperovat po celá desetiletí.

Chcete-li rozdělit shluky, střih stonky na asi šest centimetrů na jaře a vodu dobře na pár dní před dělením. Zvedněte shluk zahradním rýčem a stěrkou jej rozdělte na jednotlivé kousky, nebo jej jednoduše prsty oddělte. Zasypejte shluky tím, že je pochováváte do země do původní hloubky. Voda důkladně.

Odrůdy podzimní radosti Stonecrop

 • Podzimní kouzlo ( Hylotelephium 'Lajos' Autumn Charm), také známé jako S edum telephium 'Podzimní kouzlo'), má podobné stonky na stoncích, které jsou pestré s bílými zelenými listy. '
 • Podzimní oheň ( Hylotelephium spectabile 'Autumn Fire', také známý jako Sedum spectabile 'Autumn Fire') je vylepšená odrůda, která se postupně stává populárnější než 'Autumn Joy'. 'Autumn Fire' má větší květní hlavy, silnější stonky a květy po delší dobu.
 • Pane Goodbude ( Sedum „Mr. Goodbud“) je dobrou volbou, pokud chcete tmavší, fialovější květiny. Kvete v srpnu, o něco dříve než „podzimní radost“.
 • Hot Stuff ( Sedum spectabile 'Hot Stuff') je kompaktnější rostlina, rostoucí pouze 10 až 12 palců, s růžovými a fialovými květy.
 • Iceberg ( Sedum spectabil e 'Iceberg) má hlavně bílé květy a je to o něco menší rostlina, která roste až do maxima asi 16 palců.

Společní škůdci

Podzimní radovánka radosti je pozoruhodně prostá nejběžnějších problémů se škůdci a chorobami, i když masité listy mohou být poškozeny slimáky a múčnatými brouky. Tyto mohou být do značné míry kontrolovány udržováním půdy bez nečistot (jedná se o jednu rostlinu, která nechce mulčovat půdu). Mealybugs a příležitostné zamoření hmyzem z měřítka lze ovládat olejem Neem.

Jeleni rádi jedí vlhké, masité rostliny kameníků, ale tato rostlina také přitahuje motýly a včely.