Podzimní profil rostliny Crocus

V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Potting
 • Propagace
 • Odrůdy
 • Toxicita
 • Prořezávání
 • Pěstování v kontejnerech
 • Pěstování ze semen
 • Běžné škůdci a nemoci
 • Podzimní Crocus vs Saffron Crocus
Zpět na začátek

Podzimní květiny nemusí být omezeny na standardní astry a maminky. Podzimní šafrán debutuje také v září a říjnu, ačkoli jeho listí je do té doby jen vzpomínkou. Samostatně se objevují šestipalcové růžové, fialové nebo bílé květy a na jaře pak listy rostou, aby zachytily energii pro další květní cyklus. Zahradníci, kteří bojují s jeleny a králíky, ocení, že tato rostlina je odolná vůči okusování zvířat.

Botanický názevColchicum spp.
Běžné jménoPodzimní šafrán, luční šafrán, nahá dáma
Typ rostlinyTrvalka
Zralá velikost8 až 14 palců
Expozice slunciPlné slunce do částečného stínu
Typ půdyPrůměrný, dobře odvodněný
PH půdyMírně kyselý až mírně zásaditý; 6, 5 až 7, 5
Bloom TimePodzim; konec srpna do října
Barva květuRůžová, fialová, bílá, žlutá
Otužilost zónyUSDA rostoucí zóny 5-8
Nativní oblastEvropa, severní Afrika, západní Asie
Nahé dámské květiny. ArgenLant / Getty Images
Roger Smith / Getty Images
Chris Burrows / Getty Images

Jak pěstovat podzimní šafrán

Zasaďte své podzimní šafránové cibule v létě, když jsou spící. Rostlina je asi tři palce hluboká a šest palců od sebe. Nějaká vlhkost během léta je nutná ke spuštění růstu kořenů a uvedení žárovek do chodu. Kvetou ten samý podzim, se zelenými listy, které následují na jaře. Někteří zahrádkáři se rozhodnou zasadit podzimní šafrán uprostřed hranice, kde jejich listy budou skryty jinými rostlinami a kde se floppy květiny mohou opírat o sousední rostliny.

Světlo

Podzimní šafrán potřebuje během své listové fáze alespoň půl dne slunce. Protože podzimní šafrán produkuje na jaře listoví a získává energii, kterou v té době potřebuje z fotosyntézy, můžete cibule vysadit pod listnatými stromy. V době, kdy jsou stromy úplně listnaté, listy listují. Květiny nepotřebují růst slunečního světla, ale ve stínu budou žárlivě svítit.

Půda

Pokud máte písčitou hlínu nebo skalnatou půdu, můžete úspěšně pěstovat podzimní šafrán. Dobrá drenáž je důležitější než půda bohatá na živiny.

Voda

Žárovky Colchicum vyžadují mírnou vodu; ani mokré půdy, ani suchá půda nepřispívají k růstu. Voda každý týden až deset dní během vegetačního období, aby se zabránilo zasychání cibulí během sucha.

Teplota a vlhkost

Ve srovnání s některými jinými kvetoucími cibulkami je pro podzimní krokusy poměrně úzká pěstitelská zóna. Ani chladné zimy, ani teplé zimy nezajišťují pro žárovky ty správné podmínky. Zda jsou léta horká nebo chladná, je méně důležité, protože rostliny během této doby spí. Nadměrná vlhkost může povzbudit botrytis, takže rostlina na plném slunci s dobrou drenáží tuto chorobu zmarí.

Hnojivo

Podzimní šafrán roste dobře bez dalšího hnojiva. Pokud je půda špatná, můžete přidat nějaké kostní moučku v době výsadby.

Potting a Repotting

Podzimní šafrán můžete pěstovat v květináčích, ale příští vegetační období se nemusí spolehlivě vrátit. Pot je v polovině léta, pomocí standardní zalévání směsi, a voda, když je půda suchá. Po rozkvětu a prvním prudkém zmrazení položte hrnec do kůlny nebo do garáže, abyste zabránili mrazy. Přemístěte, když se zvlnění každých pár let přeplní.

Propaguje podzimní Crocus

Vaše podzimní šafránové cibule se přirozeně rozšíří a vytvoří kolonii tím, že vytvoří malé žárovky na hlavní kormidle. Toho můžete využít vykopáním cibule a vyjmutím těchto nových dětských cibulí v létě, když rostliny spí. Usazte je šest centimetrů od sebe a během několika sezón se zvětší a dosáhne rozkvětu.

Odrůdy podzimního šafranu

Jasně bílé květy podzimní krokusy „Nevinnost“ svítí v částečně stinných zahradách. Plně dvojité růžové květy „Waterlily“ krásně vyplní zahradní mezery. Kostkované růžové květy „Disraeli“ jsou fascinujícím doplňkem podzimní zahrady a zaslouží si pečlivou inspekci.

Podzimní krokus 'nevinnost'. Chris Burrows / Getty Images
Podzimní šafrán 'Waterlily'. Fotografie Lamontagne / Getty Images
Podzimní šafrán Disraeli. Stuart Blyth / Getty Images

Toxicita podzimního šafranu

Nenechte se zmást částí „šafránu“: Všechny části podzimního krokusu jsou extrémně toxické. Požití kterékoli části rostliny může způsobit vážné onemocnění nebo smrt. Při výsadbě hřebenů používejte rukavice, abyste zabránili podráždění kůže. Nevýhodou této toxicity je, že jeleni a králíci se vyhýbají podzimnímu šafránu.

Prořezávání

Stejně jako u všech kvetoucích žárovek je důležité nezkrájet listoví rostliny, ale nechat ji přirozeně zemřít. Když se zbarví dožloutne, můžete listovat.

Být pěstován v kontejnerech

Pěstování podzimní krokusy v nádobách je zábavné, když je kombinujete s mohylovou rostlinou, jako je vosková begónie, a pak počkáte, až se na podzim objeví překvapivé květiny. Podzimní šafránové rostliny pěstované v kontejnerech mohou trvalky v sedmi a osmi zónách.

Pěstování ze semen

Semena zakryjte tak, aby byla právě pohřbena, a na podzim zasejte venku, protože semena potřebují k vyvolání klíčení období chladu. Klíčivost je pomalá a v některých případech může trvat i rok.

Běžné škůdci a nemoci

Příliš vlhké půdy jsou obvykle příčinou výskytu škůdců a chorob v podzimním šafránu. Slimáci a hlemýždi mohou rostliny obtěžovat ve vlhkých stinných zahradách. Mokré půdy se špatným odtokem mohou vést k plísním nebo hnilobě hlíz. Rostlina ve vyvýšených postelích na plném slunci, aby se zabránilo problémům s vlhkostí.

Podzimní Crocus vs Saffron Crocus

Navzdory podobným běžným jménům nesouvisí podzimní šafrán a šafránový šafrán ( Crocus sativus ), protože ten, který produkuje koření, je v rodině kosatců, zatímco podzimní šafrán je spojen s liliemi. Šafránový šafrán je také podzimní květ, ale na podzim také produkuje travnaté listí. Před pokusem o sklizeň stigmat pro vaření se ujistěte, že máte kulinářský šafrán.

Saffron Crocus. oversnap / Getty Images