Přilákání oriol na váš dvůr

Ať už Baltimore, Bullock's, sad, kapucí nebo jeden z dalších druhů oriolů, kteří pravidelně navštěvují Severní Ameriku, tito pestrobarevní ptáci jsou oblíbenými hosty na zahradě. Tím, že se naučíte triky přitahovat orioly, můžete je snadno pozvat, aby se stali pravidelnými návštěvníky.

Proč milujeme orioly

Zářivě oranžová, černá a žlutá peří oriol je nápadným kontrastem k mnoha méně barevným ptákům na dvorku a jejich bohatá hudební píseň je vítána v uších. To však nejsou jediné důvody, proč jsou oriolové velmi žádoucí ptáci na dvorku. Protože jejich preferovanými jídly jsou nektar, ovoce a želé, nerozptylují semena po celém dvoře, která může růst na nežádoucích místech. Orioly také jedí širokou škálu hmyzu a poskytují přirozenou a účinnou ochranu před škůdci v zahradě a na dvoře. Backyardoví ptáci, kteří vědí, jak přilákat orioly se čtyřmi základními potřebami života ptáka - jídlo, voda, přístřeší a hnízdiště - mohou využít všech oriol, které musí nabídnout.

Jak přilákat orioly

Chcete-li přilákat jakéhokoli ptáka na váš dvorek, musíte splnit jeho požadavky na přežití. Naštěstí je snadné to udělat pro různé druhy orioles.

  • Jídlo : Krmné orioly jsou snadné, ať už nabízíte pomerančové půlky, pokrmy z hroznových želé nebo specializovaný nektar. Výsadba keřů produkujících bobule, ovocných stromů a květů produkujících nektar jsou také způsoby, jak nabídnout přírodní zdroje potravy orioles. Krmítka by měla být čistá a nápadná a jídlo by mělo být čerstvé, aby přilákalo nejvíce ptáků. Používání pesticidů by mělo být minimalizováno nebo zcela vyloučeno, aby se zajistil zdravý a bohatý zdroj hmyzu. Toto je kritický protein pro orioly, zejména v letním období rozmnožování, kdy mladí ptáci rychle rostou. Orioly se mohou okusovat také u krmítek pro suety, zejména pokud je suet nabízen ve kouscích, drobivkách nebo malých kouscích, které mohou ptáci rychle občerstvit. Suet je zvláště důležitý v jižních oblastech, kde mohou oriolové zůstat jako zimní hosté.
  • Voda : Všichni ptáci potřebují vodu pro čištění a koupání a orioly jsou zvláště přitahovány mělkými ptáky a tekoucí vodou. Vyberte si ptačí koupel se širokou, ale mělkou umyvadlem a přidejte bublající látku nebo kapačku na postřik a jiskru, abyste přilákali nejvíce ptáků. Ptačí koupel s oranžovými dekoracemi nebo designem terra cotta může také upoutat pozornost oriol.
  • Úkryt : Orioly jsou plaché ptáky, které jsou obvykle osamělé, i když se mohou vyskytovat ve dvojicích během hnízdní sezóny nebo v malých skupinách poté, co mladí ptáci utekli. Díky chráněným prostorům, jako jsou listnaté listnaté stromy a husté keře, se ptáci cítí bezpečněji a vítáni. Vyberte si stromy a keře, které jsou ve vaší oblasti nativní, aby je ptáci snáze rozpoznali, a rozhodněte se pro shluky stromů spíše v houštinovitých a ne samotářských nebo izolovaných výsadbách.
  • Hnízdní weby : Zatímco orioly nehnízdí v domech pro ptáky, můžete je povzbudit, aby si stavěli svá hnízda na vašem dvoře, pokud máte vrby, jilmy, duby, topoly, bavlnu nebo podobné stromy. Aby byla oblast ještě atraktivnější, nabídněte hnízdním materiálům, jako je srst pro domácí mazlíčky, vlasy nebo 3–4 palcové délky příze nebo nitě, aby se ptáci mohli tkát do svých hnízd.
jhayes44 / Getty Images

Další tipy pro přilákání oriol

Chcete-li, aby váš dvorek byl co nejvíce vítán pro orioly a upoutal jejich pozornost na vhodné stanoviště, postupujte při navrhování a údržbě vaší zahrady podle několika tipů.

  • Zasazte květiny do oranžové barvy v zahradě poblíž květů produkujících nektar, nebo přidejte oranžovou kouřící kouli pro výbuch barvy přitahující oriolu. Další akcenty, jako je barevný pomerančový hrnec, zahradní vlajka nebo malovaná lavička, altán nebo mřížoví, mohou také získat pozornost orlů a povzbudit návštěvu.
  • Uchovávejte oriolové krmítka odděleně od lidské činnosti a ostatních krmných ploch. Jedná se o plaché ptáky, kteří se nemusejí pustit příliš blízko rušných oblastí, dokud nejsou zvyklí na nastavení. Oddělení krmítka pomůže ptákům cítit se bezpečněji a umožní více ptákům živit se v klidu.
  • Na konci března nebo začátkem dubna vyložte krmítka pro orioly, abyste přilákali první jarní migranty, a udržujte krmítka ven do podzimu pro ptáky pohybující se od severu. Tím se maximalizuje počet oriolů, které navštíví váš dvůr. Protože si pamatují spolehlivé zdroje potravin, každý rok se vrátí.

Nebuďte zklamaní, pokud je zpočátku obtížné přilákat orly do dvora. Poskytnutím bezpečného a vhodného prostředí se spoustou zdrojů potravy a dalších potřeb ptáků si oriolové brzy všimnou vašeho dvora a stanou se pravidelnými návštěvníky.