Přilákat ptáky s přístřeškem

Northforklight / Getty Images

Přístřešek je nezbytný pro přežití ptáků a na zahradě je snadné vytvořit přístřešky pro ptáky. Ptáci, kteří se cítí bezpečně a bezpečně s vhodnými přístřešími, s větší pravděpodobností zůstanou poblíž a nabízejí více příležitostí k pozorování a aktivní dvůr s odpovídajícím přístřeškem přitáhne širší a rozmanitější škálu druhů ptáků.

Proč ptáci potřebují úkryt

Přístřeší poskytuje mnoho výhod pro ptáky, a zatímco většina ptáků je dobře vybavena k přežití s ​​minimálním přístřeškem, bezpečnější místo k pobytu bude ještě výhodnější.

 • Bezpečnost : V první řadě poskytuje útočiště ochranu ptáků. Listy, větve a trávy poskytují přirozenou kamufláž a bariéru, kterou větší predátoři, jako jsou divoké kočky a jestřábi, nemohou proniknout k malým ptákům. To je také užitečné pro hnízdící ptáky a dobré přístřešky chrání hnízdo a mláďata.
 • Ochrana počasí : Ptáci mají mnoho způsobů, jak se udržovat v teple nebo zůstat v chladu, ale dobrý přístřešek pomáhá zmírňovat drsné počasí, takže ptáci potřebují méně energie k úpravě své tělesné teploty. Nejlepší přístřešky jsou větrovky, deště nebo sněhové štíty a izolace v různých časech, v závislosti na aktuálním počasí.
 • Jídlo : Mnoho útulků slouží dvojímu účelu a jsou nejen odpočinkem chráněné oblasti chráněné před počasím, ale také poskytují jídlo. Ptáci mohou jíst mnoho částí rostlin, včetně pupenů, bobule, ovoce, ořechů, semen a mízy, a hmyz přitahovaný k potravinám, které rostliny poskytují, je také důležitým zdrojem potravy pro mnoho ptáků.

To nejlepší ptačí úkryty mohou splnit všechny potřeby ptáků na bezpečnost, ochranu před povětrnostními vlivy a jídlo a existuje mnoho druhů přírodních i umělých úkrytů, které mohou ptákům pomoci různými způsoby.

Přírodní úkryty pro ptáky

Poskytování přirozeného přístřeší na zahradě je ideální způsob, jak přilákat ptáky do bezpečného a bezpečného prostředí. Mezi nejoblíbenější přírodní úkryty patří:

 • Stromy : Všechny druhy stromů jsou pro ptáky prospěšné, ale dobře navržená krajina bude zahrnovat jak listnaté, tak jehličnaté druhy. Opadavé stromy často mají lepší hnízdiště a zdroje potravy pro většinu dvorních ptáků, zatímco jehličnaté stromy jsou nezbytné pro spolehlivé celoroční útočiště.
 • Keře : Keřům a keřům listnatým i jehličnatým jsou také vhodné úkryty pro ptáky, zejména pro menší ptáky nebo druhy žijící v zemi, jako jsou holubice a křepelky. Keře přicházejí v různých velikostech a jsou často preferovány pro malé kompaktní loděnice, které nemusí mít prostor pro větší stromy.
 • Tráva : Dlouhé okrasné trávy jsou ideální pro vytvoření chráněného místa podobného prérii ve dvoře a ponechání trávníku, aby rostl o něco déle, může pomoci zajistit přirozenější přístřeší pro malé ptáky a živočišné druhy.
 • Stromové dutiny : Zdravé, živé stromy jsou dobrým útočištěm, ale u mnoha ptáků hnízdících do dutin jsou také důležité mrtvé, duté stromy. Tyto dutiny jsou také užitečné pro hnízdní sovy a zimní úkryty pro ptáky.

Umělé úkryty pro ptáky

Birders, kteří nemusí mít mnoho možností pro přírodní úkryt na zahradě, mohou přidat další úkryty, aby přilákali ptáky, jako například:

 • Ptačí budky : Ptačí budky přicházejí v mnoha tvarech, velikostech a provedeních a nejoblíbenější ptáci, kteří používají domy, nejsou o své ubytování nesmírně vybíraví. Výběr bezpečných domů a jejich montáž ve správné výšce přispěje ke zvýšení přitažlivosti těchto útulků pro hnízdící ptáky.
 • Štětce na hromadu: Je snadné vytvořit hromadu štětce rychle z prořezaných větví nebo jiných přírodních zbytků, a zatímco hromada nebude trvat donekonečna, pomáhá simulovat přirozené přístřešky stromů a keřů, které ptáci dávají přednost.
 • Budovy : Venkovní budovy, jako jsou paluby, přístřešky, stodoly nebo garáže, mohou být úkryty pro ptáky, pokud je zajištěn spolehlivý přístup pro vstup a výstup ptáků. V mnoha budovách a komínech se ukrývají druhy, jako jsou sovy pálené, vrabci domácí a různé swiftové a vlaštovky.
 • Paluby : Krytá paluba může pomoci poskytnout úkryt kolem krmítka pro ptáky a police na hnízdo pro ptáky nebo ptačí budka by mohla být namontována pod okapy paluby pro další ochranu. Spodní strana paluby může být také chráněným prostorem pro holubice, křepelky a malé ptáky.
 • Roost Boxy : Bird roost boxy jsou ideálním doplňkovým přístřeškem pro zimní ptáky a jsou navrženy tak, aby vyhovovaly malým hejnům, která se během chladných nocí spojí, aby sdílely tělesné teplo. Některé ptačí budky jsou také navrženy tak, aby se po období rozmnožování přeměňovaly na hnízda.

Tipy pro přilákání ptáků s přístřeškem

I jednoduché základní úkryty pomohou přilákat ptáky, ale učinit dvorek co nejbezpečnějším a přitažlivým pro ptáky dvorek ...

 • Vytvořte úkryt v různých výškách pomocí více vrstev rostlin pro husté, houštinovité terénní úpravy, které pojmou mnoho ptáků.
 • Vyberte si přirozené rostliny, kdykoli je to možné, protože ptáci jsou s nimi lépe obeznámeni a tyto rostliny se budou snáze snášet s minimální péčí.
 • Vytvářejte chráněné oblasti s různou hustotou, aby poskytovaly možnosti pro ptáky s různými potřebami pro různé úrovně ochrany.
 • Poskytněte dostatečný přístřešek v blízkosti krmítka a ptačího koupele, aby se ptáci, kteří využívají těchto zdrojů, mohli cítit chráněni a měli by se bezpečně ustoupit, pokud se cítí ohroženi.
 • Rozhodněte se pro přístřeší, které dokážou zdvojnásobit povinnost, kdykoli je to možné, jako jsou ovocné stromy pro ptáky, nativní travní porosty a ptačí domky, které se převádějí na boxy.

Poskytnutím dobrého útočiště různými přístupy je možné přilákat širokou škálu ptáků, kteří se budou cítit bezpečně a pohodlně na vašem dvorku.