Přilákat ptáky přidáním stromů do vaší krajiny

Listnaté stromy jsou vynikající volbou pro mnoho ptáků. Andy

Výsadba správných stromů pro ptáky v rámci krajiny přátelské k ptákům pomůže přilákat na dvorek širokou škálu druhů. Stromy jsou nezbytnou součástí terénní úpravy ptáků a správné stromy dokážou uspokojit všechny potřeby ptáků na potravu, vodu, přístřeší a hnízdiště.

Jak stromy pomáhají ptákům

Stromy jsou pro ptáky v mnoha ohledech kritické a splňují základní potřeby přežití všech ptáků.

 • Jídlo: Stromy poskytují mízu, pupeny, ořechy a ovoce pro ptáky a hostitele hmyzu v kůře a listech.
 • Voda: Listy shromažďují vodu, kterou mohou drobní ptáci pít, a mnoho ptáků se otře o mokré listy, aby se vykoupaly.
 • Přístřešek: Silné větve a listy poskytují útočiště ptákům na všech povětrnostních podmínkách a mnoho ptáků se hnízdí ve stromech.
 • Hnízdní weby: Mnoho ptáků hnízdících v dutinách vyvrtá otvory ve stromech, aby hnízdili, zatímco jiní staví hnízda na větvích.

Protože stromy jsou pro ptáky tak užitečné, přidáním vhodných stromů do terénu budete moci přilákat širší paletu druhů ptáků, které uvidí váš dvůr jako útočiště.

Tři základní typy stromů pro ptáky

Existují tři základní typy stromů, které mohou být fantastickou součástí jakéhokoli terénního úpravy ptáků.

 • Listnaté stromy: Tyto listnaté stromy ztratí své listy v zimě, ale na jaře jsou plné květů a pupenů a mnoho z nich produkuje ovoce pro ptáky. Na podzim av zimě je podestýlka z listnatých stromů také dobrým zdrojem potravy pro ptáky, kteří se živí krmením, a na jaře také poskytuje hnízdní materiál. Nejlepší listnaté stromy pro ptáky zahrnují modříny, mesquity, javory, duby a vrby.
 • Jehličnaté stromy: Tyto stálezelené stromy mají tuhé jehličkovité listy, které zůstávají po celý rok na stromě, což je činí nezbytným pro zimní útočiště pro ptáky, zejména v oblastech s nízkými teplotami a silným sněžením. Mnoho ptáků se také živí semeny z kuželů jehličnatých stromů.
  Populární jehličnaté stromy pro ptáky zahrnují jedle, cedry, hemlocks, borovice a smrky.
 • Ovocné stromy: Ovocné stromy jsou listnaté stromy, které si zaslouží zvláštní zmínku, protože jsou pro ptáky tak důležité. Pupeny jsou zdrojem potravy na jaře, květiny přitahují hmyz pro ptáky, které se živí, a mnoho ptáků bude jíst ovoce přímo, i když zůstane na stromě dlouho po jeho maximální zralosti.
  Mezi nejlepší ovocné stromy pro ptáky patří crabapples, chokecherries, ostružiny, moruše a hollies.

Tipy pro výběr stromů pro ptáky

Jakmile pochopíte, jak důležité jsou stromy pro ptáky, dalším krokem je vybrat nejlepší stromy nejen pro vaše ptáky na zahradě, ale také pro vaši konkrétní krajinu. Při výběru stromů pro ptáky nezapomeňte:

 • Vyberte si stromy vhodné pro vaši chemii půdy a regionální klima a nejlepší jsou tuzemské odrůdy. Budou růst rychleji, budou zdravější a místní ptáci je snáze rozpoznají.
 • Rozhodněte se pro různé druhy stromů ve všech třech kategoriích, abyste přilákali nejvíce ptáků a poskytovali jim zdroje po celý rok.
 • Vyberte si stromy, které vyrostou do různých výšek, tvarů a tlouštěk a přidejte rozmanitost krajinářství šetrnému k ptákům. To dá ptákům mnoho možností, jak vyhovovat jejich různým preferencím.
 • Při výběru stromů ve školce vyberte stromy, které jsou zdravé a dobře ošetřené, aby mohly dobře přecházet na váš dvůr, a udržujte je opatrně napojené a zakotvené, když jste nově vysázeli.
 • Pečlivě si naplánujte terénní úpravy stromů, aby také poskytovaly útočiště nebo slunce vašemu domovu pro úsporu energie, a při výsadbě stromů dbejte na nadzemní dráty a podzemní vedení.

Výsadba správných stromů pro ptáky vám může pomoci poskytnout vašemu terénu dlouhodobý zdroj potravy, vody, přístřeší a hnízdiště pro dvorky, což na váš dvorek přitáhne větší množství druhů.