Profil rostliny Arborvitae „Emerald Green“ („Smaragd“)

Knihovna obrázků DEA / RANDOM / De Agostini / Getty Images
V tomto článku rozbalte
  • Jak pěstovat
  • Světlo
  • Půda
  • Voda
  • Teplota a vlhkost
  • Hnojivo
  • Prořezávání
  • Běžné problémy
  • Ve srovnání s Leyland Cypress
Zpět na začátek

Rod keřů a stromů arborvitae ( Thuja ) zahrnuje tři různé druhy zahrnující velké množství jehličnanů, které se pohybují ve velikosti od 3 stop do 70 stop, s tvary sahajícími od nízkých kopců po tyčící se pyramidy. Jejich popularita jako rostlinných rostlin je způsobena jejich rychle rostoucí, snadno udržovatelnou přírodou a celoročním vizuálním zájmem, který do krajiny přinášejí. Jedním z populárnějších kultivarů druhu arujvitae Thuja occidentalis je „Emerald Green“, vysoce ceněný jako živý plot nebo rostlina. Tento kultivar je někdy známý jako „Smaragd“, protože rostlina byla původně vyvinuta v Dánsku ( Smaragd je dánské slovo pro smaragd ).

Zatímco jiní členové druhu T. occidentalis se mohou těšit na exempláře vysoké až 60 stop, „Emerald Green“ je kultivar polokrvavý, který má úzký tvar pyramidy. Listí se skládá z plochých sprejů lesklé jasně zelené. Strom má kužele ve tvaru urny asi 1/2 palce dlouhé, které na podzim zčervenávají na hnědou. Většina vzorků má výšku 7 až 15 stop, občas dosahuje 20 stop.

Jedná se o velmi oblíbenou rostlinu pro živé ploty a zástěny, zejména v chladnějších podnebích. Může také vytvořit dobrou základovou rostlinu a někdy se pěstuje samostatně jako rostlinná vzorka. Tato rostlina se příležitostně ořezává, aby vytvořila spirálové topiary.

Botanický názevThuja occidentalis . 'Smaragdově zelená'
Společná jména'Emerald Green' arborvitae, 'Smaragd' arborvitae
Typ rostlinyJehličky stálezelené
Zralá velikost12 až 14 stop vysoký, s rozpětím 3 až 4 stopy
Expozice slunciPlné slunce na částečný stín
Typ půdyŠiroký rozsah tolerance půdy, ale upřednostňuje vlhké dobře odvodněné jíly, které jsou pH neutrální až zásadité
PH půdy6 až 8
Bloom TimeNekvete
Barva květuNekvete
Otužilost zóny2 až 7
Nativní oblastiT. occidentalis je původem z východní a střední Kanady na jih do severní Illinois, Ohia a New Yorku, s menšími populacemi nalezenými v Appalachianech v Severní Karolíně.
Smaragd s kužely. Ursula Sander / Getty Images
J. Paul Moore / Getty Images

Jak pěstovat „Emerald Green“ Arborvitae

Zasazte arborvitae „Emerald Green“ do mírně vlhké a dobře vysušené půdy na plném slunci až do části s částečným stínem. V teplejším podnebí je výhodnější určitý odstín. Neměl by být zasazen v plném stínu, protože to výrazně snižuje hustotu listoví. Vyvarujte se vystavení větrných míst, zejména v chladnějších podnebích.

Pád je obecně nejlepším obdobím pro pěstování arborvitae, protože to minimalizuje tepelný stres. Jedná se o rychle rostoucí keře / stromy, takže pokud vysadíte „Emerald Green“ jako živý plot nebo obrazovku, nechte mezi rostlinami 3 až 4 stopy. Při výsadbě kontejneru nebo křovinořezu se ujistěte, že je zasazen tak, aby kořenová koule byla mírně nad úrovní okolní půdy. Při zasypávání díry nezabalujte půdu příliš pevně, což může kořeny dusit. Voda hluboko dvakrát týdně, dokud se rostlina nezavede. Jakmile jsou stanoveny, tyto stromy potřebují asi 1/2 palce vody týdně kvůli dešti nebo zavlažování.

Půda musí být udržována vlhká, ale ne mokrá; každý rok naneste silnou vrstvu kompostu nebo kompostu na kořenovou zónu, aby se zachovala vlhkost půdy. Krmení u těchto rostlin obvykle není nutné.

Silný sníh může rozbít větve, takže dobrý nápad je oprášit silné sněhu. Zlomené končetiny by měly být ořezávány a rostliny bude možná nutné vsadit do vzpřímené polohy, dokud se nezotaví.

Světlo

Arborvitae „Emerald Green“ by se měla pěstovat na plném slunci do částečného stínu. Obvykle potřebují alespoň 6 hodin slunce denně; příliš málo slunečního světla způsobí, že rostliny budou řídké a zdlouhavé.

Půda

Rostlina arborvitae se nachází ve vlhké, ale dobře odvodněné půdě, která je pH neutrální až zásaditá. Tyto keře nemají rádi kořeny v mokré půdě.

Voda

„Emerald Green“ potřebuje zavlažování dvakrát týdně po dobu prvních několika měsíců po výsadbě, poté zalévání týdně (asi 1 palec) na příští rok. Jakmile je stanovena, ujistěte se, že dostávají asi 1/2 palce vody týdně, ať už prostřednictvím srážek nebo zavlažování. Příliš málo vody způsobí, že listy zožloutnou nebo hnědou, zatímco nadměrná voda může způsobit zabarvení jehly a hnilobu kořenů.

Teplota a vlhkost

'Emerald Green' arborvitae je lepší v chladnějších klimatických podmínkách. Ve velmi vlhkých podmínkách mohou být plísňová onemocnění problémem. Zlepšení cirkulace vzduchu může zabránit houbovým problémům.

Hnojivo

Tato rostlina obvykle nepotřebuje krmení. Pokud je však nový růst velmi řídký nebo pomalý, doporučuje se krmení vyváženým hnojivem obsahujícím všechny hlavní živiny.

Prořezávání

Lehké prořezávání brzy na jaře může pomoci produktu „Emerald Green“ zůstat čistý a podpořit silnější růst. To zahrnuje lehké ořezání listových částí větve, nikoliv řezání zpět na holé dřevo. Mrtvé nebo nemocné větve by měly být odstraněny, aby se zabránilo rozpadu a zlepšila cirkulace vzduchu.

Prořezávání udržuje přirozený tvar keře - širší dole a zužující se směrem dovnitř směrem nahoru. Toto je jeden z kultivarů arborvitae, který je někdy prořezáván, aby vytvořil spirálové topiary.

Běžné problémy

Arborvitaes mají zřídka potíže s hmyzem a nemocemi, ale někdy trpí plísní a větvičkami způsobenými houbami, zejména pokud je cirkulace vzduchu špatná. Pro kontrolu plísní odřízněte všechny postižené větve a ošetřete fungicidem.

Bagworms může také živit se listy arborvitaes. Ovládejte je tak, že si vezmete sáčky na vejce a zlikvidujete je před poklopem hmyzu. Problémy mohou být i roztoči pavouci a stonky.

Listy se mohou na exponovaných místech, zejména v severním extrémním pásmu otužilosti, změnit na žlutohnědou se zimním popálením. Větve jsou náchylné k prasknutí ledem a sněhem.

Leyland Cypress vs. 'Emerald Green' Arborvitae

Jeho chladná mrazuvzdornost dělá z „Emerald Green“ arborvitae solidní volbu pro severní krajany, kteří by jinak mohli používat Leylandský cypřiš, oblíbený v zóně 6 a vyšší (Leyland se běžně pěstuje na jihu). „Emerald Green“ arborvitae by také mohl být volbou proti Leylandskému cypřiši v případech, kdy by vysoký strom nebyl vhodný.

Zatímco některé kultivary Leylandského cypřiše dosáhnou při zralosti nejméně 60 stop, arborvitae „Emerald Green“ obvykle dosahuje výšky pouhých 12 až 14 stop. Bez ohledu na tyto rozdíly mají oba stromy podobný vzhled a jsou oba populární, zejména jako soukromé obrazovky „živé zdi“.