Vše o ratanovém a ratanovém nábytku

Lisa Hallett Taylorová

Ratan je druh horolezecké nebo koncové palmy podobné révě, která pochází z tropických džunglí v Asii, Malajsii a Číně. Jedním z největších zdrojů byly Filipíny. Palasan ratan lze identifikovat podle jeho tvrdých, pevných stopek, které se liší od jednoho do dvou palců v průměru a jeho vinné révy, které rostou až 200 až 500 stop.

Při sklizni ratanu se rozřeže na 13 stop a odstraní se suché opláštění. Její stonky jsou sušeny na slunci a poté skladovány pro koření. Poté jsou tyto dlouhé ratanové tyče vyrovnány, odstupňovány podle průměru a kvality (posuzováno podle jejích uzlů; méně internodů, tím lépe) a odesláno výrobcům nábytku. Ratanův vnější kůra se používá pro konzervování, zatímco jeho vnitřní část podobná rákosu se používá k tkaní proutěného nábytku. Proutěný je tkací proces, ne skutečná rostlina nebo materiál. Ratan, představený na Západ během počátku 19. století, se stal standardním materiálem pro konzervování. Díky své síle a snadnosti manipulace (manipulovatelnosti) se stal jedním z nejoblíbenějších z mnoha přírodních materiálů používaných v proutí.

Ratanovy atributy

Jeho popularita jako materiálu pro nábytek - venkovní i vnitřní - je nezaměnitelná. Ratan, který se dokáže ohnout a zakřivit, nabývá mnoha úžasných tvarů zakřivení. Jeho světlá, zlatá barva rozjasňuje místnost nebo venkovní prostředí a okamžitě vyvolává pocit tropického ráje.

Ratan je jako materiál lehký a téměř nepropustný a snadno se s ním manipuluje a manipuluje. Odolává extrémním podmínkám vlhkosti a teploty a má přirozenou odolnost vůči hmyzu.

Jsou ratan a bambus stejné věci ">

Ratan a bambus nepatří ze stejné rostliny nebo druhu. Bambus je dutá tráva s vodorovnými růstovými hřebeny podél jejích stonků. To bylo zvyklé na stavbu malých kusů nábytku a doplňků v pozdních 1800s a brzy 1900s, obzvláště v tropických locales. Několik výrobců bambusového nábytku začlenilo ratanové tyče pro jejich hladkost a větší sílu.

Ratan ve 20. století

Během vrcholku Britské říše v 19. století byl bambus a další tropický nábytek nesmírně populární. Rodiny kdysi rozmístěné v tropech a asijské země se vrátily do Anglie se svým nábytkem z bambusu a ratanu, který byl obvykle přinesen uvnitř kvůli chladnému anglickému klimatu.

Počátkem 20. století se ve Spojených státech začal objevovat filipínský ratanový nábytek, když jej cestovatelé přivedli zpět na parníky. Raný nábytek z 20. století byl navržen ve viktoriánském stylu. Hollywoodští designéři začali používat ratanový nábytek v mnoha venkovních scénách, a prosazovali chuť k filmu pro diváky, kteří se věnují filmům a stylům, kteří milovali všechno, co se týkalo myšlenky těch romantických vzdálených ostrovů na jižním moři. Zrodil se styl: nazvěte to Tropical Deco, Tiki, Hawaiiana, Tropical, Island, South Sea, Kon Tiki nebo cokoli jiného.

Návrháři, jako je Paul Frankel, reagovali na zvyšující se poptávku po zahradním nábytku z ratanu, začali hledat ratanový vzhled. Frankel je připočítán s velmi vyhledávaným křeslem ozbrojeným preclíkem, který se ponoří do loketní opěrky. Společnosti se sídlem v jižní Kalifornii rychle následovaly tento oblek, včetně Tropical Sun Rattan v Pasadeně, Ritts Company a Seven Seas.

Pamatujete si nábytek, ve kterém seděl Ferris Bueller venku během scény ve filmu, Den volna Ferris Bueller nebo obývací pokoj v populárním televizním seriálu Zlaté dívky ? Oba byly vyrobeny z ratanu a ve skutečnosti byly restaurovány vintage ratanové kousky z 50. let. Stejně jako v dřívějších dobách pomohlo použití vintage ratanu ve filmech, televizi a pop kultuře podnítit obnovený zájem o nábytek v 80. letech 20. století a mezi sběrateli a obdivovateli je stále populární.

Někteří sběratelé se zajímají o design nebo formu ratanového kusu, zatímco jiní považují kus za žádoucí, pokud má několik stonků nebo „pramenů“ naskládaných nebo umístěných společně, jako na paži nebo na základně židle.

Budoucí nabídka ratanu

Zatímco ratan se používá v různých výrobcích, nejdůležitější je výroba nábytku; rattan podporuje světový průmysl v hodnotě více než 4 miliardy USD ročně, podle WorldFide Fund for Nature (WWF). Dříve byla velká část komerčně sklizené syrové révy vyvážena do zámořských výrobců. V polovině osmdesátých let však Indonésie zavedla zákaz vývozu surové révy vinné na podporu místní výroby ratanového nábytku.

Až donedávna se téměř veškerý ratan shromažďoval z tropických deštných pralesů. S ničením a přeměnou lesů se plocha biotopu ratanu v posledních několika desetiletích rychle zmenšila a na ratanu došlo k nedostatku dodávek. Indonésie a okres Borneo jsou jediná dvě místa na světě, která produkují ratan certifikovaný Radou Forest Stewardship Council (FSC). Protože potřebuje růst stromů, může ratan poskytnout komunitám pobídku k zachování a obnově lesa v jejich zemi.

Zdroje:
Rattan: Tropické pohodlí v celém domě od Harvey Schwartze (Schiffer Publishing Ltd .; 1999)
Slovník nábytku Charles Boyce (Owl Books, Henry Holt and Company, Inc., 1985)