8 věcí, které byste nikdy neměli vložit do pračky

Pračky jsou zázračné maškrty. Znečištěný, páchnoucí oděv (stejně jako některé další překvapivé věci) a všechny přicházejí čisté a svěží pouhým stisknutím několika tlačítek. Všichni jsme se na ně spoléhali, abychom ulehčili práci, která je náročnější na práci, ručnímu praní oděvů. Ale jak úžasná může být podložka, stále existuje několik věcí, které by nikdy neměly být vloženy do jedné.

Některé věci jsou zřejmé: mobilní telefony, peněženky, kuličková pera, klíče a mince ponechané v kapsách by nikdy neměly jít do pračky. Pak jsou tu malé a jemné předměty, jako jsou dětské ponožky, spodní prádlo a krajkové kousky, které mohou jít do pračky, ale měly by být vždy umístěny do síťového sáčku, aby byly chráněny před ztrátou nebo poškozením. Snad méně zřejmé je těchto osm věcí, které budou zničeny pouze jednou nebo opakovanými výlety po pračce.

Spropitné

Jednou z nejhorších věcí, kterou můžete do pračky přidat, je nadměrné množství mycího prostředku nebo aviváže. U dnešních koncentrovaných produktů předávkování zanechá vaše oblečení méně čisté než obvykle, protože látka drží na přebytečném produktu, který zachycuje tělní půdu a zápach.

Použití příliš velkého množství produktu může mít také za následek mechanické problémy se zařízením. Ve vysoce účinných pračkách, které používají malé množství vody, může přebytek pěny a zbytků z aviváže zachytávat půdu a bakterie a vytvářet velmi nepříjemný zápach.

Plavky

Přestože je plavky navrženy tak, aby byly ve vodě, voda v pračce není tou nejlepší volbou. Mechanické působení stroje může poškodit popruhy a vnitřní strukturu dámských plavek. Navíc mytí high-tech textilie většiny plavek spolu s oblečením, které má zipy a háčky, může způsobit díry nebo zachycení. Pokud chcete, aby vaše plavky vydržely, je mnohem lepší volba mytí rukou.

Obleky na míru

I když vnější tkaninou obleku je bavlna, polyester nebo jiná tkanina, kterou lze prát v pračce, nikdy by neměly být pračky na míru, kalhoty a sukně umístěny do pračky. Mezi vnější skořepinu a podšívku jsou vloženy materiály zvané rozhraní, které dávají bundě její ostrý tvar. Při vystavení vodě se většina rozhraní stane nesprávným tvarem a některé se dokonce mohou dezintegrovat. Bundu s oblekem je třeba vzít do suchého čističe spolu s odpovídajícími kousky tak, aby celková barva zůstala konzistentní.

Kožené tenisky a oblečení

Látkové tenisky mohou značně těžit z výletu pračkou. Kožené tenisky však ne. Většina kožených atletických bot má některé části, které jsou spojeny s lepidlem, které může být poškozeno jak nadměrnou vlhkostí, tak teplem. Zatímco povrch kožených oděvů může být upraven po navlhčení, pračka opustí povrch poškozený a pomačkaný. Místo toho se rozhodněte pro profesionální čisticí prostředek, který se specializuje na péči o kůži.

Vlněné, kašmírové, sametové a zdobené oblečení

U těchto oděvů si vždy přečtěte štítek péče. Ano, je zde omyvatelná vlna a lze si prát také velveteen (bavlněná směsná tkanina, která se běžně vyskytuje v dětských oděvech), ale většina vlny a kašmíru by se měla ošetřovat jemněji a ručně.

Sametové, silně uspořádané nebo zdobené oděvy a všechny vlněné oděvy na míru by měly být převezeny do čistírny.

Kravaty

Poté, co vidíte cenovku na většině kravat, mělo by to být dost varování, aby je nemíchali do pračky. Kravaty jsou často vyrobeny z hedvábí a vnitřní struktura se může v pračce zkroutit a znetvořit. Ruční mytí rukou nebo chemické čištění je vždy nejlepší.

Pěnové polštáře a polštářky z pevné pěny

Pokud si přejete proměnit polštáře z pevné pěny, podložky na matrace a polštáře na židli na rozdrcenou pěnu, hodte je do pračky. Opět platí, že mechanické míchání stroje, zejména cyklus odstřeďování, je pro tyto položky příliš velké. Vana vlažné vody, jemný čisticí prostředek a trocha mačkání rukou následované dobrým oplachováním je udrží v čistotě a vůni svěží.

Položky pokryté zvířaty

Přestože přikrývky, postele a oblečení pro domácí mazlíčky vyžadují pravidelné čištění, neměly by se v pračce házet, pokud jsou pokryty vlasy. Stejně jako vaše vlasy mohou ucpávat koupelnové umyvadlo nebo sprchový odtok, vlasy pro domácí mazlíčky jsou pro filtry vodní čerpadla a odtoky do pračky hrozné.

Než začnete v pračce házet předměty silně pokryté chlupy pro domácí mazlíčky, vezměte je venku na dobré kartáčování nebo je dokonce vyhoďte v sušičce pomocí několika listů sušičky a nechte je spadnout na nízký ohřev nebo vzduch pouze po dobu patnácti minut. Tím se odstraní dost vlasů, takže je můžete bezpečně umýt.

Tkaniny silně obarvené hořlavými tekutinami

Pokud je oděv silně znečištěn motorovým olejem, benzínem, kuchyňským olejem, ředidlem na barvy nebo alkoholem, je dobré jej nejprve nechat před velkým hodením v pračce nebo v plastové vaničce s nějakým čisticím prostředkem, než ho hodíte do pračky.

Varování

Tkaniny, které jsou nadměrně znečištěny těmito hořlavými tekutinami, se mohou okamžitě spálit a způsobit požár v domácnosti. Pokud jsou textilie potaženy těmito látkami, skončí také zbytek ve vašem pračce, který se může přenést na další dávku prádla. A co je nejdůležitější, nikdy byste neměli umisťovat tyto skvrny nasáklé předměty do sušičky na prádlo, a to ani po praní. Riziko výbuchu nestojí.