5 typů brusek pro domácí projekty

BanksPhotos E + / Getty Images

Ruční broušení je tažení více způsoby než jedním. Nejen, že je to únavné, ale i tažení nebo tření brusného papíru proti pracovnímu materiálu vás může rychle unavit. Při použití nerovnoměrného tlaku na pracovní materiál při ručním broušení může povrch skončit značkami tahů, rýhami a liniemi. Elektrické brusky jsou způsob, jak jít do velké většiny domácích projektů. Neexistuje však žádná univerzální elektrická bruska, která pracuje pro všechny potřeby. Pro dosažení nejlepších výsledků zvolte brusku vhodnou pro tento typ práce.

Základní typy elektrických brusek
ZákladyKladyNevýhody
Náhodná orbitální bruskaUniverzální bruska pro většinu domácích projektůVyhýbá se drážkám a drážkámVibrace pneumatik rukou
Pásová bruskaRuční nástroj pro hluboké broušeníDobré pro broušení tvrdých povrchůJe obtížné připojit brusný papír na pás
Rotační bruskaBruska s hlavou, která se otočí v kruzíchÚčinné pro práci s hranamiOvládání může být obtížné
Bubnová bruskaVelká bruska pro hluboké broušení podlahyRoztrhá problémovou podlahuTěžké a velké
Vřeteno nebo kotoučová bruskaSpeciální brusky pro zpracování dřevaStacionárníMateriál obtížně ovladatelný

Náhodná orbitální bruska

Náhodná orbitální bruska je zdaleka nejběžnějším typem elektrické brusky, která se dnes nachází v obchodech, a snadno je nejvšestrannější. Orbitální část názvu pochází z kruhové akce brusného disku. Náhodná část pochází z výstředních pohybů, které hlava vytváří kromě orbity. Pokud byste si pro domácí projekty museli vybrat pouze jeden typ brusky, nejspíše by to byla náhodná orbitální bruska, protože je univerzální, levná a snadno použitelná.

Náhodné okružní brusky zabraňují odření a zjizvení dřeva, pokud dojde k poškození zrna. Tento typ brusky se snáze ovládá než rotační bruska nebo pásová bruska, protože její činnost je spíše jako vibrace. Výměna brusného papíru je extrémně snadná, jednoduše jde o připevnění papíru k povrchu háčku a smyčky brusky.

Pokud je vaše jediná bruska náhodná orbitální bruska, možná zjistíte, že se snažíte rozšířit její použitelnost. To nefunguje dobře pro projekty, kde musíte výrazně snížit dřevo.

Náhodné orbitální brusky se nejlépe používají pro jemné projekty, židle, stoly nebo obložení a soklové lišty, u nichž je povrchová kvalita velmi důležitá.

Pásová bruska

Pásová bruska má nepřetržitou smyčku brusného papíru (nazývaného brusný pás) procházející strojem, podobně jako řezací řetěz prochází řetězovou pilou.

Pásové brusky jsou dobré pro odtržení drsnějších počátečních fází jakéhokoli projektu broušení. Na rozdíl od náhodných orbitálních brusek, které způsobují vibraci brusného papíru, brusný pás ve skutečnosti pohybuje brusným pásem. To je pozoruhodný rozdíl, který oceníte, když potřebujete písknout drsnější oblasti.

Výměna brusného pásu a jeho rovnoměrné otáčení může být u pásových brusek obtížné. V důsledku toho můžete skončit roztrženými pásy, které je třeba často vyměňovat. Vzhledem k omezeným prostorům nejsou pásové brusky dobré pro přiblížení ke stěnám a jiným hranám. Brusky pásů se nejlépe používají k odstraňování vnějších nátěrů, zasažení vysokých skvrn na dřevěných podlahách a odstraňování cizího dřevěného materiálu.

Rotační bruska

Rotační bruska je jakákoli bruska, ruční nebo na podlahu, jejíž hlava se otáčí v kruzích. Rotační brusky vám umožní přiblížit se k okrajům a lze je bezpečně používat na téměř všech materiálech.

K broušení dřevěných podlah přímo u soklů, kde se ostatní brusky nedostanou, můžete použít rotační brusku. Nebo můžete použít rotační brusku pro vyhlazení ořezu na zrcadlový povrch. Rotační brusky se vymknou kontrole, takže jsou nejlepší pro zkušené do-it-yourselfers.

Bubnová bruska

Bubnová bruska je specializovaná pásová bruska ve stylu pásu. Bubnové brusky spočívají na podlaze a tlačí se pomocí kliky, podobně jako sekačka na trávu. Pro většinu majitelů domů je nákup drahý, bubnové brusky jsou běžně dostupné v půjčovnách.

Bubnové brusky používejte pouze pro masivní dřevěné podlahy. Nepokoušejte se používat bubnovou brusku na umělé dřevěné podlahy nebo na dřevěné podlahy.

Bubnové brusky jsou tak silné, že jsou schopny brousit všechny druhy materiálů, které chcete odstranit z vaší dřevěné podlahy: hrboly, drážky, skvrny, barvy, lepidla a tmely. Poznámka: Před broušením jakýchkoli lepidel na podlahy se ujistěte, že neobsahují azbest.

Bubnové brusky jsou velmi těžké a vyžadují přepravu dvou lidí. Pokud si nejste opatrní, můžete snadno zapíchnout do vaší dřevěné podlahy, protože tyto stroje jsou tak silné. Stejně jako ruční pásové brusky je obtížné seřídit bubnové brusky, aby se pásy pohybovaly rovně.

Vřetenová bruska a kotoučová bruska

Vřetenové a kotoučové brusky jsou stolní stroje, které umožňují větší stabilitu než u ručních strojů. U vřetenových brusek je brusný papír namontován na trubkovité základně. U kotoučových brusek je brusný papír namontován na disku, v podstatě stolní verzi ruční orbitální brusky.

Vřetenové a kotoučové brusky jsou nejlepší pro broušení malých předmětů pro dřevozpracující projekty. Může být obtížné kontrolovat pracovní materiál na těchto bruskách, ale může být provedeno s péčí a praxí.