5 faktů o vánočních hvězdách, které vás mohou překvapit

Zdroj obrázku / obrázky Getty

Myslíš, že víš všechno o květinách vánočních hvězd ">

  1. Je „poinsettia“ rostlinným nebo běžným názvem rostlin?
  2. Proč kvetou kolem Christmastime?
  3. Jaká barva je skutečná květina?
  4. Může být vánoční hvězda škodlivá pro vaše zdraví?
  5. Jaká je správná výslovnost pro „poinsettia?“

Taxonomie a typ rostlin

Taxonomie rostlin klasifikuje vánoční vánoční hvězdy jako Euphorbia pulcherrima, doslova „nejkrásnější Euphorbia“ (Euphorbia je nejen rodové jméno, ale také jméno velké rodiny rostlin).

Pokud je pro tyto rostliny vědecké jméno Euphorbia pulcherrima, můžeme se ptát, jak je odvozeno jejich společné jméno (které vypadá, že by to mělo být vědecké jméno!). Obecný název je odvozen od skutečnosti, že Joel Roberts Poinsett, první americký velvyslanec v Mexiku, představil první exempláře v Severní Americe (1828).

Euphorbia pulcherrima je subtropická rostlina, původem z Mexika. Tam je listnatý kvetoucí keř, který roste až do výšky 10 stop. Netolerantní na chlad, na severu, se pěstuje téměř výhradně uvnitř. Rostliny se pěstují ve sklenících (jedná se o velký podnik), které se prodávají jako květináče na prázdniny. S nesmírně oblíbenými dárky pro svátky je většina jejich příjemců nakládá jako s pokojovými rostlinami.

Hlavním bodem jejich statusu jako subtropických rostlin je to, že když je přepravujete v chladném počasí (řekněme, z květinářství do vašeho domova), musí být pro ochranu zabaleny.

Ilustrace: Smrk / Ellen Lindner

Charakteristika a rostoucí požadavky

Když je zmínka o rostlinách vánoční hvězda, většina lidí myslí na barvu, červenou. Ale "květiny" také přicházejí v bílé, žluté, růžové a barevné kombinace. „Mramorovaný“ typ je jedním z nejvíce fascinujících. Průměrná výška rostlin, které jsou k dispozici od květinářů v různých velikostech, je asi dvě stopy (nepočítá se do nádoby).

Pokud chcete zacházet s květy vánoční hvězda jako letničky, můžete je pěstovat venku pro trochu extra zeleně. Upřímně řečeno, nejsou to nic zvláštního bez barev, které školky uměle navozují, aby se oblékly na Vánoce. Po skončení nebezpečí mrazu je můžete pohybovat venku. Pěstujte je v dobře odvodněné půdě a na slunném místě, které odpoledne dostává dostatečné množství stínu - potřeby vody jsou střední až vysoké.

Euphorbia pulcherrima může být pěstována jako trvalka v zóně 10 a vyšší (např. Jižní Florida).

Na Vánoce nutí vánoční hvězdy

Jedná se o „rostliny krátkého dne“. Jediným důvodem, proč si je můžete koupit v květinářství v květu během sezóny Yuletide, je to, že provozovatelé skleníkových plynů manipulovali s jejich sadou pupenů. Kvetení je diktováno množstvím dostupných hodin denního světla. Pokud si přejete replikovat toto „nutkání“ a nechat svůj květ znovu rozkvět, budete potřebovat „asi 10 týdnů s 12 hodin nebo méně slunečního světla denně“. Zní to jako hodně práce ">

"Květiny" vánočních vánočních rostlin

Když laici mluví o „květinách“ rostlin poinsettie, označují to lístky připomínající okvětní lístky známé jako „listeny“. Euphorbia pulcherrima má květiny, ale tyto zelené a žluté květy jsou malé - a rozhodně to není pozoruhodný rys. Kolem (a těsně pod) se tyto barevné květy tvoří.

Poinsettia nejsou jedovatí, ale mohou vás zvrátit

Pokud jde o toxicitu Euphorbia pulcherrima, dalo by se říci: „V procesu rozptýlení starého mýtu vyrostl nový mýtus.“ Zde jsou fakta o starém a novém mýtu:

Jak mnozí zdůraznili, je mýtem, že rostliny poinsettie jsou smrtící jedovaté, pokud dítě nebo domácí zvíře jedí listy (to však neznamená, že by listy měly být konzumovány úmyslně, protože, pokud jsou konzumovány v dostatečném množství, mohou také, ve skutečnosti je člověk nebo zvíře alespoň mírně nemocné). Ale protože tato skutečnost je dnes tak všeobecně známá, lidé se nechali hlídat a jako reakci nechali zaujmout nový mýtus: konkrétně mýtus, že každoroční vystavování rostlin vánočních hvězd obklopují žádné zdravotní problémy. K rozptýlení nového mýtu je třeba vyslovit pouze dvě slova: latexová alergie.

Faktem je, že tato vánoční ikona může způsobit, že někteří lidé budou docela nemocní. Poškození v těchto případech nepochází z konzumace listů, ale spíše z doteku rostliny nebo dokonce jednoduše z toho, že se nachází kolem Euphorbia pulcherrima .

Mléčná šťáva („latex“, pokud budete chtít), která vyteká z větví, může u některých lidí způsobit kontaktní dermatitidu. Pokud tedy nechcete svědit, vyhněte se mízě v případě, že jste jedním z těch, kteří jsou náchylní k rozvoji této vyrážky. Aspoň se ujistěte, že se nedotknete očí poté, co se dotknete mízy. Nemoci, které někteří lidé trpí jen tím, že jsou obklopeni rostlinami vánoční hvězdy (aniž by se jich dotýkali), jsou ještě horší (například potíže s dýcháním). V extrémních případech může dojít k anafylaxi.

Někteří čtenáři s latexovou alergií sdíleli své osobní příběhy o zdravotních problémech vyplývajících z kontaktu s těmito barevnými rostlinami. Možná vás překvapí, kolik lidí onemocní v důsledku vystavení vánočním hvězdám.

Pravopis a výslovnost

Můžeme poděkovat za odvození názvu rostliny od velvyslance "Poinsetta" za četná překlepy, které se vyskytují. Zdá se, že lidé mají v úmyslu hláskovat například jméno „poinsetta“ (vyhodit I ke konci slova). Další běžné chybné hláskování zahrnuje vložení dalšího T (skutečnost, že „body“ je přezdívka běžně používaná v květinářství a školkách, zde pravděpodobně nepomáhá). "Pointsetta" je pravopis ještě více mimo základnu, ale je také běžnější, než si člověk dokáže představit. Proč nemohl být velvyslanec jmenován „Smith?“

Taková překlepy vyvolaly nesprávné vysvětlení (nebo je to naopak?). Slovníky uvádějí jako přijatelné výslovnosti poin-SET-ee-uh a poin-SET-uh. Nicméně, jak lidé v průmyslu, tak jejich zákazníci pravidelně vkládají „T“ za „N“, když se mluví, takže slovo nejčastěji končí vyslovením bodu-SET-uh.

Vánoční vánoční hvězda legenda

Legenda týkající se Euphorbia pulcherrima začíná už dávno s rolnickou dívkou v Mexiku, která se potýkala s problémem na Svatou noc: postrádala prostředky, jak přispět darem na ceremonii Kristova dítěte v kostele, jako by to dělaly všechny ostatní děti. Dívka však byla přesvědčena, že k použití moderního výrazu „se počítá myšlenka“.

Při této radě si vybrala na cestě do kostela nějaké plevele, aby vytvořila kytici. Když však dorazila do kostela, a byl čas, aby jí darovala, kytice plevelů se proměnila v něco mnohem pestřejšího: červené vánoční vánoční hvězdy! Zrodila se tak trvalá vánoční tradice, protože tyto „květiny“ stále přidružujeme k svátkům.