5 nejlepších možností koupelnové zdi

Stěny koupelny se liší od zdí v jiných částech domu. V obývacích pokojích, ložnicích, chodbách a dalších zcela suchých oblastech bude fungovat jakýkoli druh nástěnné krytiny. Dokonce i kuchyně, které jsou většinou suché, mohou mít téměř jakýkoli druh nástěnné krytiny. Spotřební materiál chrání klíčové oblasti v kuchyních, aby to bylo možné. Ale v koupelnách přichází voda ze všech směrů. Vlhkost způsobená přímým nástřikem vany i sprchy a také vlhkem nasyceným vzduchem je pro stěny koupelny devastující. Ventilátory do koupelny pomáhají, ale i dobře větrané koupelny mohou mít problémy s vlhkostí.

Shrnutí povrchů koupelnových stěn

PovrchKladyNevýhody
Vinylová tapetaSnadná instalace, protože může být odloupnuta a znovu použita vícekrátNěkteré vinylové tapety nejsou vhodné pro vysokou vlhkost
Vnitřní barvaDesignová koupelnová barva obsahuje přísady zabraňující plísním a plísnímPokud je zvolena určená barva do koupelny, může stát až dvojnásobek běžné barvy interiéru
DlaždiceDlaždice je 100% vodotěsná, pokud je odborně instalovánaPříliš mnoho dlaždic může místnost přemoci a způsobit, že se bude cítit sterilní
BeadboardBeadboard pomáhá chránit stěny před přímou vlhkostí ze sprchy nebo vanyTradiční vzhled Beadboard nemusí fungovat pro všechny styly koupelen
DlaždiceDeska může být rychlá oprava špatné sádrokartony v kuchyni nebo koupelněDřevovláknitá deska o střední hustotě (MDF) s tvrdou melaminovou vrstvou nahoře je špatnou náhražkou skutečné dlaždice

Vinylové tapety

Vinylové tapety jsou jednou z lepších možností pro koupelnové stěny, pokud jde o funkčnost (celodřevěné obklady se ve vlhkém prostředí degradují). Ale pokud vám 100 procent vinylové tapety nutí myslet na hotel, zamyslete se znovu. Vinylová tapeta vyrostla a stala se sofistikovanou. Maloobchodníci jako Tempaper nabízejí nádherné vinylové tapety, které zdobily domy ve stylovém provedení a časopisy o přístřeších.

Jen se ujistěte, že váš současný povrch stěny dokáže přijmout odlupovatelné vinylové tapety. Protože je méně lepkavá než permanentní tapeta, odlupovatelná vinylová tapeta se nepřilepí na matné, ploché nebo drsné povrchy. Také vinylová tapeta funguje nejlépe pro nepřímou okolní vlhkost. Používejte tedy ve spojení s povrchem, který zakrývá spodní část stěn.

Jednou z výhod vinylové tapety je, že si ji můžete skutečně vyzkoušet před použitím. Kupte si roli nebo vzorek a pak to nalepte do místnosti. Velké vzory vizuálně zmenší velikost vaší koupelny. Vertikály přitahují oko vzhůru a zvyšují dojem místnosti. Zdá se, že horizontály to rozšiřují.

fotomile / Getty Images

Pololesklá koupelna nebo normální interiérová barva

Koupelnová barva je normální interiérová barva, která má vlastnosti, díky kterým je lépe vhodná do koupelen. Při pravidelné vnitřní barvě je hlavní věcí, které je třeba se vyhnout, získat rovnou nebo matnou povrchovou barvu, protože póry barvy zachycují vodu. Klasickým způsobem, jak tomu zabránit, je použití pololesku nebo dokonce vysokého lesku; na těchto površích kapky vody. Ale prvotřídní barvy s přísadami zabírajícími plísně vám umožní mít v koupelně ty žádané lichotivé šmouhy.

Nejlepší na použití barvy na stěny koupelny jsou náklady. Vaječná skořápka nebo pololesklý interiérový lak je levný. Dokonce i určené koupelnové barvy, které mohou stát až dvojnásobné množství běžné akrylové latexové vnitřní barvy, jsou mnohem levnější než použití tapet, dlaždic nebo jiných tvrdých povrchů.

TerryJ / Getty Images

Keramické nebo skleněné dlaždice

Keramická deska je klasickou volbou pro stěny koupelny. U dlaždic, pokud je správně aplikována, nebude vlhkost nikdy problémem. Od dob starověkých Římanů se dlaždice používá i pro povrchy stojaté vody, jako jsou vnitřní strany vany a bazény.

Design je vaší hlavní úvahou. Všechny dlaždice mají zálivku a zálivka znamená čáry. Čáry vytvářejí vzory, které mohou buď vylepšit nebo snížit vzhled koupelny. Příliš mnoho dlaždic může způsobit, že místnost bude rušná, přemítavá, sterilní a dokonce depresivní. Částečné obložení zdi je dobrý kompromis. Keramická dlaždice používaná jako obkladový materiál se obvykle zastaví v určitém bodě na zdi, kolem 36 až 38 palců.

KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Beadboard

Beadboard poskytuje pouze částečné pokrytí zdi: spodní polovina. Ale spodní část je nejdůležitější součástí problémů s vlhkostí. Beadboard může být natřen pololesklým nebo lesklým nátěrem, který důkladně chrání spodní části stěn před vlhkostí.

Pro snazší instalaci si zakupte panely z beadboardu, které jsou dlouhé osm stop až čtyři stopy. Tyto dlouhé desky jsou instalovány podélně a rychle se pokládají konstrukčním lepidlem a hřebíky. Pro rafinovanější a historicky přesnější vzhled zvolte jednotlivé desky z beadboardu.

Beadboard dává vaší koupelně klasický vzhled, který může být buď aktivem, nebo deficitem. U tradičních koupelen se beadboard hodí přímo dovnitř. V moderních koupelnách je beadboard na místě a neochvějně.

Brett Taylor / Getty Images

Dlaždice

Na první pohled vypadá dlaždice jako keramická dlaždice. Deska je dodávána ve velkoformátových panelech, které vám umožní nainstalovat 32 čtverečních stop obložení stěn, které vypadá nominálně jako dlaždice během několika minut.

Lepší dlaždice vypadá blíže skutečným keramickým dlaždicím a povrch, který je opotřebovaný, je potažen, takže odpuzuje vlhkost. Levná a snadno instalovatelná deska se nejlépe používá pro koupelnu pro hosty nebo koupelnu v suterénu díky svému ekonomickému vzhledu. Tileboard je výhodný materiál, který rychle řeší problémy se stěnou, ale přidává vašemu domovu malou dlouhodobou hodnotu.

Jednou nevýhodou dlaždice je, že rychle bobtná a nezíská zpět své původní rozměry, pokud voda dosáhne její zadní části. Jedním ze způsobů, jak se tomuto problému vyhnout, je udržovat všechny švy a okraje utěsněné silikonovou utěrkou pro koupelny.