4 odstraňovače přírodních barev, které jej odstraní z každého povrchu

Odstranění nebo odstranění barvy je zřídka snadná práce. Každý povrch má barvu odlišně a každý typ barvy reaguje odlišně na povrchy. Přidání v okolních podmínkách a odstranění barvy trvá trochu studia a obvykle, některé loket mazivo dosáhnout.

Po léta se většina profesionálních malířů a kutilů spoléhala na odstraňovače nátěrů na bázi chemikálií. I když mohou dělat dobrou práci, mnoho z nich je také vysoce toxických pro člověka a životní prostředí. Nesprávné použití chemických odstraňovačů může způsobit poškození dýchacích cest, mozku, nervového systému a kůže.

Jedním z nejhorších pachatelů a potenciálně smrtících chemikálií v odstraňovačích nátěrů je methylenchlorid. Hlavní prodejny pro domácí kutily vytáhly z regálů výrobky, které obsahují chemickou látku, ale stále jsou snadno dostupné.

Než začnete odstraňovat barvy, přečtěte si štítky na komerčních odstraňovačích barev. Kromě methylenchloridu zahrnují účinné látky, které jsou potenciálně nebezpečné, toluen, methanol, ethanol a aceton.

Na trhu jsou méně toxické odstraňovače barev. Pokud se však rozhodnete použít odstraňovač na bázi chemikálií, vyberte pastu, která je méně těkavá a toxická a má méně kouře než kapalná formulace. Pečlivě si přečtěte pokyny a vždy noste ochranné pomůcky včetně ochranných brýlí, rukavic a masky.

Čtyři přírodní způsoby, jak odstranit barvy

Odstraňovače gelových barev na bázi sóji

Odstraňovače barvy na bázi sóji obsahují methyl-sóját, methylester destilovaný ze sojového oleje. Toto rozpouštědlo na biologickém základě je mnohem udržitelnější a šetrnější k životnímu prostředí než produkty na bázi ropy. Je nízký obsah těkavých organických sloučenin (VOC), má nízkou hořlavost a neobsahuje žádné chemikálie poškozující ozonovou vrstvu.

Tyto gely na bázi sóji, bezpečné pro použití na dřevo, beton a kov, fungují efektivně, ale zdvihání barvy z povrchu trvá trochu déle. Produkt se nanáší štětcem (nekape!) A může být ponechán na povrchu barvy několik hodin, protože se neodpaří. Čím déle odbarvovač na bázi sóji zůstává na barvě, tím snazší bude konečné odstranění.

Odstraňovače barev na bázi citrusů

Odstraňovače nátěrů na bázi citrusů obsahují terpeny, organické sloučeniny získané z rostlin, obvykle pomeranče. Dalším příkladem terpenu používaného při odstraňování barvy je terpentýn vyrobený z borovicové pryskyřice.

Odstraňovače na bázi citrusů mají obvykle pomerančovou nebo citrusovou vůni a podobně jako gely na bázi sóji pracují při odstraňování barvy pomaleji než silnější chemikálie. Jsou bezpečné pro použití na jakémkoli natřeném nebo lakovaném povrchu. I když jsou tyto odstraňovače biologicky rozložitelné, stále obsahují některé škodlivé chemikálie a měly by být řádně zlikvidovány.

Ruční odstranění barvy

Přeskakování jakéhokoli typu odstraňovače nátěrů se může zdát jako netoxická metoda odstraňování nátěrů. Bohužel stále existují určitá nebezpečí ze samotné barvy, zejména olověné barvy ve starších domovech. Pokud se rozhodnete ručně odstranit barvy, vždy noste masku, ochranné brýle a další ochranné pomůcky.

  1. Škrábnutí pryč barvy: Použití škrabky barvy z plastu nebo kovu je účinné při odstraňování loupající barvy, ale musí být používáno opatrně, aby nedošlo k poškození povrchu pod barvou.
  2. Použijte tepelnou pistoli: Teplou pistoli lze použít k uvolnění barvy do bodu, kdy nakonec bublinu usnadní a usnadní její stírání.
  3. Písek pryč: Používání elektrické brusky nebo ruční odstraňování barvy brusným papírem vyžaduje trpělivost a dovednosti. Dbejte na to, aby nedošlo k příliš hlubokému broušení, jinak budou povrchy trvale poškozeny.

Pečení sody a vroucí vody

Pokud máte malé kovové předměty pokryté nebo potřísněné barvou, jako jsou dveře, skříňka nebo nábytkové kování nebo výtokové kryty, může jedlá soda a vroucí voda usnadnit odstraňování barvy. Když jsou předměty zahřívány, kov a barva se rozpínají různou rychlostí, což způsobuje přerušení vazby.

Varování

Použijte velký hrnec, který již nebude znovu použit pro vaření pro odstranění barvy.

  • Nalijte alespoň jeden litr vody nebo tolik, aby úplně zakryl malované kovové předměty do hrnce a přidejte jedinou čtvrtou šálku jedlé sody.
  • Přiveďte vodu k varu. Pomocí kleští přidejte malované předměty a ujistěte se, že se nepřekrývají ani se nedotýkají okrajů pánve. Snižte teplo a nechte předměty zůstat ve vroucí vodě po dobu nejméně 15 minut.
  • Pomocí kleští odstraníte horké předměty, které vychladnou na některých novinách nebo na jednorázové ručníky.
  • Pokud jsou dostatečně chladné, aby se s nimi zacházelo, použijte starý zubní kartáček nebo tuhý štětinový kartáček k odstranění zbývajícího nátěru. Možná budete muset tento postup zopakovat s čerstvou šarží vody a jedlou sodu.
  • U tvrdých plastových předmětů, jako jsou výstupní kryty, které jsou pokryty barvou, přiveďte vodu a směs sodové soli do varu a poté odstraňte z tepla. Přidejte plastové předměty, ale nechte je namočit asi pět minut. Odstraňte z vody a jemně škrábněte zbytky barvy pružnou škrabkou.